OKUL ÖNCESİ
MÜZİK EĞİTİMİ ETKİNLİK PLANI
04/05/2016 MAYIS AYI HAFTALIK MÜZİK DERS PLANI
(EĞLENCELİ TREN)
Etkinlik Çeşidi: Bütünleştirilmiş Büyük Gurup Etkinliği.
Yaş Gurubu: 36-48 48-60 Ay Not:Etkinlikler gurubun yeterlilikleri doğrultusunda büyük ve küçük guruplara uygulanabilir.
KAZANIM VE GÖSTERGELER
BİLİŞSEL GELİŞİM:
Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar.
Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler. Eksilen
veya eklenen nesneyi söyler. Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.
Kazanım 4. Nesneleri sayar.
Göstergeleri: İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar. Belirtilen sayı kadar
nesneyi gösterir. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler. Sıra bildiren sayıyı söyler. 10’a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan önce ve sonra gelen sayıyı söyler.
Kazanım 17. Neden-sonuç ilişkisi kurar.
Göstergeleri: Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
Kazanım 18. Zamanla ilgili kavramları açıklar.
Göstergeleri: Olayları oluş zamanına göre sıralar. Zaman ile ilgili kavramları anlamına uygun şekilde açıklar. Zaman bildiren araçların işlevlerini açıklar.
DİL GELİŞİMİ:
Kazanım 1. Sesleri ayırt eder.
Göstergeleri: Sesin geldiği yönü söyler. Sesin kaynağının ne olduğunu söyler.
Sesin özelliğini söyler. Sesler arasındaki benzerlik ve farklılıkları söyler. Verilen sese benzer sesler çıkarır.
Kazanım 2. Sesini uygun kullanır.
Göstergeleri: Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır. Konuşurken/
şarkı söylerken sesinin tonunu, hızını ve şiddetini ayarlar.
Kazanım 3. Söz dizimi kurallarına göre cümle kurar.
Göstergeleri: Düz cümle, olumsuz cümle, soru cümlesi ve birleşik cümle kurar. Cümlelerinde ögeleri doğru kullanır.
SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM:
Kazanım 5. Bir olay veya durumla ilgili olumlu/olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir.
Göstergeleri:Olumlu/olumsuz duygularını sözel ifadeler kullanarak açıklar. Olumsuz duygularını olumlu davranışlarla gösterir.
PSİKOMOTOR GELİŞİM:
Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar.
Göstergeleri: Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar. Belli bir yükseklikten atlar.Belli bir yüksekliğe zıplar. Belli bir yüksekliğe tırmanır. Tırmanılan yükseklikten iner. Engelin üzerinden atlar.Koşarak bir engel üzerinden atlar. Çift ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. Tek ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. Belirlenen mesafede yuvarlanır. Belirli bir mesafeyi sürünerek gider. Belirlenen noktadan çift ayakla ileriye doğru atlar. Kayma adımı yaparak belirli mesafede ilerler. Galop yaparak belirli mesafede ilerler. Sekerek belirli mesafede ilerler.
Kazanım 2. Denge hareketleri yapar.
Göstergeleri: Ağırlığını bir noktadan diğerine aktarır. Atlama, konma,başlama, durma ile ilgili denge hareketlerini yapar. Tek ayak üzerinde durur. Tek ayak üzerinde sıçrar. Bireysel ve eşli olarak denge hareketleri yapar. Çizgi üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür. Denge tahtası üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür.
Kazanım 5. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
Göstergeleri: Bedenini, nesneleri ve vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar. Basit dans adımlarını yapar. Müzik ve ritim eşliğinde dans eder. Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar.
ÖZBAKIM BECERİLERİ:
Kazanım 5. Dinlenmenin önemini açıklar.
Göstergeleri: Kendisini dinlendiren etkinliklerin neler olduğunu söyler.Dinlendirici etkinliklere katılır. Dinlenmediğinde ortaya çıkabilecek sonuçları söyler.
ÖĞRENME SÜRECİ
Öğretmen sınıfa gelir: Bugünkü etkinliğimizin adı ‘’eğlenceli tren’’der ve etkinliği anlatır. Etkinliğimizde haftanın günlerini sayarak 7 gün olacağız, bu 7 güne uygun ISINMA ÇALIŞMASI yapacağız diyerek etkinliğe geçilir.Pazartesi ağır ağır yürüme okula gelme ,Salı hafif hafif hızlanma ,Çarşamba-Perşembe ‘’of yoruldum’’ öne arkaya tüm vücut hareket eder. Cuma of yoruldum bittim ,of yoruldum bittim tüm vücut hızlanır. Cumartesi-Pazar oh aman ne rahat gevşeme ve rahatlama çalışması yapılır.eller yukarı düt düüt , çuf çuf çuf diyerek NEFES AÇMA ÇALIŞMASI burundan nefes alıp ağızdan çuf çuf çuf diyerek verilir uygulanır. Taşıtlar RİTİM ÇALIŞMASI’na uygun ritim aletleri ile geçilir. Piyanoda SES AÇMA ÇALIŞMASI düt düt düt vokal sesi ile tamamlanır.
HAFTANIN ŞARKISI’na geçilir Trafik şarksı öğrenilir,söylenir.
SES DİNLEME SES ÜRETME ÇALIŞMASI
oğa olaylarından örneklerle dinlenir,taklit edilir.
SOLFEJ:Portre ,anahtar ve notalar tekrar edilir.
AYIN BESTECİSİ: Türk Beşlerinden Ulvi Cemal Erkin görsellerle tanıtılır.
AYIN ENSTRUMANI: Cümbüş görsellerle tanıtılır.
ÖDEV :Notalar ve portre çizgi birleştirme çalışması.
HAFTANIN ŞARKISI
TRAFİK RONDU
2 Yeşil yandı geç,kırmızı yandı dur.
2 Sarı yandı bekle,sarı yandı bekle.
2 Yeşil yandı geç,kendine bir eş seç.
2 Kendine bir eş seç.
TAŞITLAR
RİTİM ÇALIŞMASI
Otomobil kornası dat-dat-dat
Vapurun düdüğü vuup-vuup-vuuup
Tren rayda gidiyor taka-taka-taka-taka düt!düt!
Bak bir cankurtaran geliyor da di! da di! da di!
Söz: Mahir DİNÇER
MATERYALLER: Ritim aletleri ,çizgi birleştirme sayfaları.
SÖZCÜKLER: Notalar ,sol anahtarı ,portre.
KAVRAMLAR:
YÖN/MEKANDA KONUM: Ön-arka ,yukarı-aşağı ileri-geri sağ-sol.
SAYI SAYMA: 1 ile 20 arası sayılar.
ZAMAN: Sabah-öğle-akşam.
DUYGU: Mutlu-üzgün-yorgun-enerjik.
AİLE KATILIMI: Haftanın günleri evde tekrar edilmesi istenir .Çizgi birleştirme çalışması ev ödevi olarak verilir.
UYARLAMA: Sınıfında RAM’dan raporlu özel eğitim öğrencisi olanlar varsa etkinlik çocuğun engel durumuna göre düzenlenir.
DEĞERLENDİRME:
*Eğlenceli tren etkinliğini nasıl buldunuz?
*Bir haftada kaç gün var, sayabilirmiyiz?
*Çevremizde başka ne gibi doğa olaylarının seslerini duyarız?
*Müzikte kullandığımız portre,anahtar,ve notaları tanıdıkmı?
MÜZİK EĞİTİMİ ETKİNLİK PLANI
04/05/2016 MAYIS AYI HAFTALIK MÜZİK DERS PLANI
(EĞLENCELİ TREN)
Etkinlik Çeşidi: Bütünleştirilmiş Büyük Gurup Etkinliği.
Yaş Gurubu: 36-48 48-60 Ay Not:Etkinlikler gurubun yeterlilikleri doğrultusunda büyük ve küçük guruplara uygulanabilir.
KAZANIM VE GÖSTERGELER
BİLİŞSEL GELİŞİM:
Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar.
Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler. Eksilen
veya eklenen nesneyi söyler. Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.
Kazanım 4. Nesneleri sayar.
Göstergeleri: İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar. Belirtilen sayı kadar
nesneyi gösterir. Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler. Sıra bildiren sayıyı söyler. 10’a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan önce ve sonra gelen sayıyı söyler.
Kazanım 17. Neden-sonuç ilişkisi kurar.
Göstergeleri: Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
Kazanım 18. Zamanla ilgili kavramları açıklar.
Göstergeleri: Olayları oluş zamanına göre sıralar. Zaman ile ilgili kavramları anlamına uygun şekilde açıklar. Zaman bildiren araçların işlevlerini açıklar.
DİL GELİŞİMİ:
Kazanım 1. Sesleri ayırt eder.
Göstergeleri: Sesin geldiği yönü söyler. Sesin kaynağının ne olduğunu söyler.
Sesin özelliğini söyler. Sesler arasındaki benzerlik ve farklılıkları söyler. Verilen sese benzer sesler çıkarır.
Kazanım 2. Sesini uygun kullanır.
Göstergeleri: Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır. Konuşurken/
şarkı söylerken sesinin tonunu, hızını ve şiddetini ayarlar.
Kazanım 3. Söz dizimi kurallarına göre cümle kurar.
Göstergeleri: Düz cümle, olumsuz cümle, soru cümlesi ve birleşik cümle kurar. Cümlelerinde ögeleri doğru kullanır.
SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM:
Kazanım 5. Bir olay veya durumla ilgili olumlu/olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir.
Göstergeleri:Olumlu/olumsuz duygularını sözel ifadeler kullanarak açıklar. Olumsuz duygularını olumlu davranışlarla gösterir.
PSİKOMOTOR GELİŞİM:
Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar.
Göstergeleri: Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar. Yönergeler doğrultusunda yürür. Yönergeler doğrultusunda koşar. Belli bir yükseklikten atlar.Belli bir yüksekliğe zıplar. Belli bir yüksekliğe tırmanır. Tırmanılan yükseklikten iner. Engelin üzerinden atlar.Koşarak bir engel üzerinden atlar. Çift ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. Tek ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. Belirlenen mesafede yuvarlanır. Belirli bir mesafeyi sürünerek gider. Belirlenen noktadan çift ayakla ileriye doğru atlar. Kayma adımı yaparak belirli mesafede ilerler. Galop yaparak belirli mesafede ilerler. Sekerek belirli mesafede ilerler.
Kazanım 2. Denge hareketleri yapar.
Göstergeleri: Ağırlığını bir noktadan diğerine aktarır. Atlama, konma,başlama, durma ile ilgili denge hareketlerini yapar. Tek ayak üzerinde durur. Tek ayak üzerinde sıçrar. Bireysel ve eşli olarak denge hareketleri yapar. Çizgi üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür. Denge tahtası üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür.
Kazanım 5. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
Göstergeleri: Bedenini, nesneleri ve vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar. Basit dans adımlarını yapar. Müzik ve ritim eşliğinde dans eder. Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar.
ÖZBAKIM BECERİLERİ:
Kazanım 5. Dinlenmenin önemini açıklar.
Göstergeleri: Kendisini dinlendiren etkinliklerin neler olduğunu söyler.Dinlendirici etkinliklere katılır. Dinlenmediğinde ortaya çıkabilecek sonuçları söyler.
ÖĞRENME SÜRECİ
Öğretmen sınıfa gelir: Bugünkü etkinliğimizin adı ‘’eğlenceli tren’’der ve etkinliği anlatır. Etkinliğimizde haftanın günlerini sayarak 7 gün olacağız, bu 7 güne uygun ISINMA ÇALIŞMASI yapacağız diyerek etkinliğe geçilir.Pazartesi ağır ağır yürüme okula gelme ,Salı hafif hafif hızlanma ,Çarşamba-Perşembe ‘’of yoruldum’’ öne arkaya tüm vücut hareket eder. Cuma of yoruldum bittim ,of yoruldum bittim tüm vücut hızlanır. Cumartesi-Pazar oh aman ne rahat gevşeme ve rahatlama çalışması yapılır.eller yukarı düt düüt , çuf çuf çuf diyerek NEFES AÇMA ÇALIŞMASI burundan nefes alıp ağızdan çuf çuf çuf diyerek verilir uygulanır. Taşıtlar RİTİM ÇALIŞMASI’na uygun ritim aletleri ile geçilir. Piyanoda SES AÇMA ÇALIŞMASI düt düt düt vokal sesi ile tamamlanır.
HAFTANIN ŞARKISI’na geçilir Trafik şarksı öğrenilir,söylenir.
SES DİNLEME SES ÜRETME ÇALIŞMASI

SOLFEJ:Portre ,anahtar ve notalar tekrar edilir.
AYIN BESTECİSİ: Türk Beşlerinden Ulvi Cemal Erkin görsellerle tanıtılır.
AYIN ENSTRUMANI: Cümbüş görsellerle tanıtılır.
ÖDEV :Notalar ve portre çizgi birleştirme çalışması.
HAFTANIN ŞARKISI
TRAFİK RONDU
2 Yeşil yandı geç,kırmızı yandı dur.
2 Sarı yandı bekle,sarı yandı bekle.
2 Yeşil yandı geç,kendine bir eş seç.
2 Kendine bir eş seç.
TAŞITLAR
RİTİM ÇALIŞMASI
Otomobil kornası dat-dat-dat
Vapurun düdüğü vuup-vuup-vuuup
Tren rayda gidiyor taka-taka-taka-taka düt!düt!
Bak bir cankurtaran geliyor da di! da di! da di!
Söz: Mahir DİNÇER
MATERYALLER: Ritim aletleri ,çizgi birleştirme sayfaları.
SÖZCÜKLER: Notalar ,sol anahtarı ,portre.
KAVRAMLAR:
YÖN/MEKANDA KONUM: Ön-arka ,yukarı-aşağı ileri-geri sağ-sol.
SAYI SAYMA: 1 ile 20 arası sayılar.
ZAMAN: Sabah-öğle-akşam.
DUYGU: Mutlu-üzgün-yorgun-enerjik.
AİLE KATILIMI: Haftanın günleri evde tekrar edilmesi istenir .Çizgi birleştirme çalışması ev ödevi olarak verilir.
UYARLAMA: Sınıfında RAM’dan raporlu özel eğitim öğrencisi olanlar varsa etkinlik çocuğun engel durumuna göre düzenlenir.
DEĞERLENDİRME:
*Eğlenceli tren etkinliğini nasıl buldunuz?
*Bir haftada kaç gün var, sayabilirmiyiz?
*Çevremizde başka ne gibi doğa olaylarının seslerini duyarız?
*Müzikte kullandığımız portre,anahtar,ve notaları tanıdıkmı?