0-1 yaş çocuklarinin temizlik bakim gereksinimlerinin karşilanmasi

Kapat

Konu Oncesi Reklam

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • 0-1 yaş çocuklarinin temizlik bakim gereksinimlerinin karşilanmasi

  0-1 YAŞ ÇOCUKLARININ TEMİZLİK BAKIM GEREKSİNİMLERİNİN KARŞILANMASI
  Vücut Temizliği ve Önemi
  Yeni doğan bebeğin vücut temizliği önemlidir. Çünkü cildi yumuşak ve duyarlıdır. Kendi ürettiği ter, tükürük ve idrar bile cildini tahriş edebilir. Bu nedenle onu sık sık ve özenle temizlemek gerekir. Bazı dönemlerde anne babaların bebeklerinin hasta olacağından endişe etmeleri nedeniyle bebeğin iki banyosu arasındaki süreyi uzatmaları bebeklerin huzursuz ve mutsuz olmalarına sebep olabilmektedir. Bu yüzden bebekler kısa aralıklarla ve düzenli olarak yıkanmalıdır
  Yeni doğanda temizlik genel temizlik (banyo) ve bölgesel temizlik ( el, yüz, kulak vb. vücut organlarının temizliği ) olarak uygulanır.
  BANYO
  Bebeğin temizliği ve rahatlaması için her gün banyo yapmaya ihtiyacı vardır. Ancak kış dönemlerinde haftada 2-3 kez banyo yaptırılması yeterlidir. İlk banyo göbek kordonu düştükten sonra yapılmalıdır. Banyo yaptırmak; bebeğin gelişmesi, iştahının artması, uykusunun düzenlenmesi gibi yararlarından dolayı sadece temizlik için değil her anlamda çok önemlidir. Banyo her gün aynı saatte ve uyumadan önce yaptırılmalıdır. Bebeğin banyosu mutlaka beslenmeden önce yaptırılmalıdır. Tok karına asla banyo yaptırılmamalıdır. Böylece bebeğin kusması ve kusmuğunun akciğerlere kaçması engellenmiş olur.
  Bebeğin banyosu için gerekli olan malzemeler:
  -Bebek için uygun bir küvet ya da leğen,
  -Bebeğin üzerine yatırılacağı, kaymasını önleyici ağ veya file,
  -Yıkama suyunun depolandığı bir kova,
  -Suyu dökmek için bir kap,
  -Havlu (bebeği kavrayabilecek büyüklükte)
  -Yumuşak bir lif,
  -Bebek şampuanı,
  -Bebek sabunu,
  -Temiz giysiler,
  Bebeğe banyo yaptırırken dikkat edilecek noktalar şunlardır:
  -Banyo için kullanılacak malzemeler ve bebeğin temiz giysileri önceden hazırlanmalıdır.
  -Banyo yapılacak ortam, hava akımının olmadığı ve 24–26 °C ısıya sahip bir yer olmalıdır.
  -Suyun sıcaklığı ise 35–37 °C olmalıdır.
  -Banyonun yaptırılacağı bebek küvetinin içine havlu ya da küvet filesi konmalı bebeğin sert zeminle temas etmesi ve kayması engellenmelidir.
  -Küvete 10 cm yüksekliğe kadar ılık su konmalıdır.
  -Bebeğin yüzüne su dökmemeye çalışılmalıdır. Çünkü bebeklerin çoğu, yüzüne gelen su nedeniyle nefessiz kalmalarından dolayı korku yaşamakta ve bu da onların banyodan korkmalarına neden olmaktadır.
  -Bebeği yıkayan kişi önce yüzü üste gelecek şekilde bebeği koluna yatırmalı, kolunu bebeğin başının arkasından sol kolunun altına doğru uzatarak tutmalıdır. Diğer eliyle poposundan tutarak suya önce ayaklarını sokmalıdır. Bebeği yıkayan kişi bir eliyle onu sıkıca kavrayıp diğer eliyle sabunlamalıdır.
  -Bebeğin göğüs kısmı yıkandıktan sonra bebeği çevirerek sırt kısmını yıkanmalıdır.
  -Banyoya gözden başlanarak ayağa doğru devam edilir.
  -En son yüzüne su dökmeden başın yıkayıp durulanır.
  -Son olarak bebek yumuşak bir havlu ile kurulanır. Özellikle kıvrım bölgelerinin kurulanması önemlidir (Kurulama işinde öncelikle koltuk altları, kasıklar, ense ve makat iyice kurulanmalıdır).

  LOKAL TEMİZLİK
  Yeni doğanda lokal temizlik yaparken ıslak mendil kullanılmamalıdır. Bebek cildi çok hassas olduğu için ıslak mendil tahriş olmasına sebep olabilir. Bu nedenle yeni doğan bebeklerde ikinci aya kadar pamuk ve su kullanımı daha uygun. Suyun kaynatılıp ılıtılmış ve pamukların dezenfekte ve tek kullanımlık olması önemlidir.
  GÖBEK KORDONU
  Genellikle göbek kordonu doğumdan sonra 10 gün içinde düşer. Bu süre içerisinde her gün en az 2 kere bu bölge temizlenmelidir. Temizleme işlemi için doktorun önereceği bir antiseptiğe batırılmış veya alkole batırılmış gazlı bez veya pamuk kullanılabilir. Kordon tamamen iyileşene kadar, nadir de olsa enfeksiyon kapma riski vardır. Herhangi bir enfeksiyon veya kanama durumunda sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Göbek kordonu ve bu bölge kuru tutulmalıdır, bebek bezinin kordonun üzerine gelmemesine ve bu bölgeye ıslaklık veya bebeğin tuvaletinin gelmemesine özen gösterilmeli, bu özen sonucunda kordon daha kolay düşecek ve iyileşecektir. Göbek bağı düştükten sonrada yara tamamen kapanana kadar o bölgenin her gün temizlenmesi gerekir.
  YÜZ TEMİZLİĞİ
  Bebek günlük temizlik alışkanlıklarının kazandırılması önemlidir. Yüz, yumuşak bir bezle silinir. Bunun için bez, bebeğe uygun bir sabunla sabunlanır. Bebeğin gözleri çapaklandığında steril bir gazlı bez, tülbentle kaynatılıp soğutulmuş su (ya da demlikte kalan çay) ile ıslatılır ve bastırmadan silinir. Her defasında başka bir gazlı bez tülbendin başka bir ucu kullanılmalı ve silerken geriye dönülmemelidir. Bu, bir gözdeki enfeksiyonun diğerine bulaşmasını önleyecektir. Temizlik içeriden dışarıya doğru (gözün burun tarafından şakak tarafına doğru) yapılmalıdır. Bebeğin gözünden bazen sarımsı bir akıntı gelebilir. Geçmediği takdirde sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
  KULAK TEMİZLİĞİ
  Kulaklar çok hassas olduğundan asla kulak deliğine bir şey sokulmamalıdır. Sadece kulağın arkası ve kepçe kısmının iç kıvrımları silinmelidir. Pamuklu çubuklar bebekler için sakıncalıdır, kesinlikle kullanılmamalıdır. Bebeğin kulak zarına zarar verebileceği gibi daha çok pisliğin içeri kaçmasına da neden olabilir. Banyo esnasında kulağa az miktarda sıvı kaçmasının herhangi bir zararı yoktur. Kulak içerisinde kurumuş kiri yumuşatacağı için sıvının kendi kendine dışarı çıkmasına izin verilmelidir.
  BURUN TEMİZLİĞİ
  Burnu tıkanmadığı takdirde hiçbir şey yapmaya gerek yoktur. Ancak burun atığı, görünür duruma geldiğinde bir temizleme çubuğu ile nazikçe alınabilir. Hastalıktan kaynaklanan burun şikayetlerinde doktorun önereceği şeyler yapılmalıdır.

Benzer Konular

Kapat

Konular İstatistik Son Mesaj
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 17:09
0 cevap var
266 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:59
0 cevap var
554 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:50
0 cevap var
1.725 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:28
0 cevap var
3.607 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:23
0 cevap var
2.226 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 

Baglanti Reklami

Kapat

Baglanti reklami mobil

Kapat

Çevrimiçi Kullanıcılar

Kapat

şu an 180 kullanıcı çevrimiçidir. Bunlardan 0 üye 180 ziyaretçidir.

Online Rekorumuz: 4.645 Üye ile 15.10.18 Tarihinde Saat 18:28 Gerçekleşmiştir.

İstatistikleri

Kapat

Topics: 2.579   Posts: 2.832   Members: 11.186   Aktif Üyeler: 0
Son kayıt olan üyemiz Sudemcansu hoş geldiniz

Bugün doğan üyelerimize sağlık, mutluluk ve esenlik dolu uzun bir yaşam dileriz...

Kapat

En Aktif Kullanıcılar

Kapat

There are no top active users.
Hazırlanıyor...
X