Bebek ve çocuk giysilerinin özellikleri

Kapat

Konu Oncesi Reklam

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Bebek ve çocuk giysilerinin özellikleri

  Bebek ve çocuk giysilerinin özellikleri:
  Bebeklerin cilt yapısı çok hassas olduğu için giysileri de ayrı bir özen istemektedir. Bebek ve çocuk giysilerinde bulunması gereken özellikler şunlardır.

  -Bebek giysilerini seçerken kullanışlı ve rahat olmasına dikkat edilmelidir. Seçilen her çeşit giyside dikkat edilmesi gereken ilk kural "hareket serbestliği" dir.
  -Pamuklu giysiler ve emici özelliği fazla olan malzemelerden yapılmış giysiler tercih edilmelidir.
  -Sentetik malzemelerden yapılan giysiler bebeğin cildini tahriş edebilir. Her zaman yumuşak, kolay giydirilip çıkarılabilen ve düğme kullanılmayan giysileri tercih edilmelidir.
  -Kıyafet üzerinde metal ve sert plastik tercih edilmemelidir.
  -Bebeğin cildinin tahriş olmasını önlemek için giysilerin üzerinde bulunan marka etiketleri çıkarılmalıdır.
  -Bebeğin büyümesini engelleyecek giysiler kullanılmamalı, onun yerine omuz kısmı ayarlanabilen giysiler, tek parçalı belsiz tulumlar, beli elastik pantolonlar, kenarları geniş giysiler tercih edilmelidir.
  -Bebek giysileri seçilirken mevsime uygun giysiler seçilmelidir. Bebeğe yün kazak ve giysiler yerine, pamuklu ve gerektiğinde biri kolayca giydirilip çıkarılabilen "birkaç katlı" giysi giydirilmelidir. Sıcaklık sıfırın altına düşmedikçe eldiven, atkı ve benzerlerinden de kaçınılmalıdır.
  -İlk 3-4 ay için pamuklu tulum giysiler tercih edilmelidir. 2-3 haftadan sonra zıbın yerine pamuklu atlet ya da kısa kollu badiler daha uygun olabilir.
  -Ayaklarına mutlaka çorap, başına şapka giydirilmelidir.
  -Bebeğin yeni kıyafetlerinin önce yıkanması ve ardından da ütülenmesi gereklidir.
  -Bebeğin giysilerini yıkarken cildinin tahriş olmaması için çamaşır suyu ya da buna benzer deterjanlarla giysiler yıkanmamalıdır.Bebek cildinde uygunsuz deterjan kullanımına bağlı olarak kaşıntı, kızarıklık gibi yan etkiler oluşabileceği gibi ilerleyen dönemlerde alerjik kontakt dermatitler gelişebilir.Bebek giysileri için özel üretilen deterjanlar veya sabun tozları tercih edilmelidir. Sıvı formdaki deterjanlar daha kolay durulandığı için tercih edilebilir. Bebek giysileri çok iyi durulanmalıdır. Yıkanan giysileri mutlaka açık havada kurutulmalı ve ütülenmelidir. Ütü sağladığı yüksek ısı nedeniyle hijyenik etkiyi artırır. Yıkama sonrası bebeğin giysileri güneş gören bir yerde kurutulmalıdır. Güneş ışınları bazı bakterilerin yok olmasına yardım eder.
  Bebek ve Çocuğu Giydirirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:
  Yeni doğanlar kendilerine acemice dokunulduğunu hemen anlarlar. Başın arkaya kaçırılması ve bacakların boşlukta bırakılması gibi durumlarda hemen tepki verir, pek bir nedene bağlanamayan ağlama ve korkma davranışları gösterirler. Bebeğin beşiğinden her kaldırılışında ya da kucağa her alınışında kendisini güvenlikte hissetmesi çok önemlidir. Aynı duygu bezlerinin ya da giysilerinin değiştirildiği sırada da uyandırılmalıdır. Bez ve giysi değiştirme sırasında bebeği tedirgin eden boşlukta kalma duygusu annenin yüzünü yavrusunun yüzüne yaklaştırarak tatlı bir sesle konuşması sayesinde önlenebilir. Bebeğin sürekli güvenlikte kalma gereksinimini karşılayan temel etken annesinin sesidir. Bebeği en uygun biçimde tutabilmek için anne sol koluyla yavrusunun sırtını çevreler, sağ koluyla da kalçalarından kavrar. Bu biçimde bebeğin kafası yavaşça annenin omzuna dayanabilir. Yeniden yerine konan bebeğin sıkıca ve güvenli bir biçimde tutularak yavaşça bırakılması gerekir. Yavrusunu bırakacağı yere doğru iyice eğilen anne önce sol kolunu açarak baş ve sırtı yerleştirir, sonra bebeğin kucağından yavaşça ayrılmasını sağlayacak biçimde sağ kolunu açar.
  Bebeğin altını bezlemek ve giysilerini değiştirmek oldukça basit ve alışılması kolay bir işlemdir. Ama bu işler elden geldiğince yumuşak ve özenle yapılmalıdır. Bebeklerin giysilerini değiştirirken yapılması gerekenler şunlardır.
  -Tulum gibi aşağıdan çıkarılan giysiler ve bezler için bebeği düz bir yere yatırılır. Yukarıdan çıkarılan giysilerle uğraşmak bebeğin baş, kol ve bacaklarım sürekli oynatması yüzünden daha zordur. İşi kolaylaştırmak için bebek kucağa alınır.
  -Bacak bacak üstüne atılır ve bebeğin yerleştirileceği yere yumuşak bir örtü koyulur. Çıkarılacak kazak koltukaltına kadar sıyrılır..
  -Sol elle bebeğin sağ kolu yukarı kaldırılır ve giysinin kolu sağ el ile çıkarılır. Aynı işlem öbür kola da uygulanır..
  -Giysiyi baştan sıyırıp almak için yakası sağ elle genişletilir; sol elin başparmağıyla giysinin burun ve kulaklara takılmasını önlenir.
  -Bebeği giydirmek için aynı yol tersinden izlenir. Önce giysinin yakası bebeğin başından geçirilir. Sonra kollan ayrı ayrı giydirilir. Kollan giydirmek için sol elle kazağın kolu geçirilirken, sağ elle bebeğin kolu desteklenir.
  Bebeğin giysilerini değiştirmek "sıradan" bir olay değildir, soyup giydirme süreci anne babayla bebek arasında iletişimin geliştiği değerli anlardır. Bu işlemler sırasındaki dokunuşlar bebeğe sevgi iletir ye benzer duyguların bebekte gelişmesini sağlar.

Benzer Konular

Kapat

Konular İstatistik Son Mesaj
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 17:09
0 cevap var
274 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:59
0 cevap var
565 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:50
0 cevap var
1.744 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:28
0 cevap var
3.632 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:23
0 cevap var
2.243 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 

Baglanti Reklami

Kapat

Baglanti reklami mobil

Kapat

Çevrimiçi Kullanıcılar

Kapat

şu an 256 kullanıcı çevrimiçidir. Bunlardan 0 üye 256 ziyaretçidir.

Online Rekorumuz: 4.645 Üye ile 15.10.18 Tarihinde Saat 18:28 Gerçekleşmiştir.

İstatistikleri

Kapat

Topics: 2.580   Posts: 2.833   Members: 11.186   Aktif Üyeler: 0
Son kayıt olan üyemiz Sudemcansu hoş geldiniz

Bugün doğan üyelerimize sağlık, mutluluk ve esenlik dolu uzun bir yaşam dileriz...

Kapat

En Aktif Kullanıcılar

Kapat

There are no top active users.
Hazırlanıyor...
X