Bebeklerde Uyku ve Dinlenmenin Önemi

Kapat

Konu Oncesi Reklam

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Bebeklerde Uyku ve Dinlenmenin Önemi

  Bebeklerde Uyku ve Dinlenmenin Önemi
  Bebeklerin sağlıklı gelişimi için kesintisiz gece uykusu en az beslenme kadar önemlidir. Çünkü bebekler gerçekten de uyuyarak büyürler. Uyku sırasında özellikle karanlıkta melatonin hormonu salgılanır. Bu hormonun salgılanması bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir role sahiptir. Bu hormon aynı zamanda hipofiz bezinin daha fazla büyüme hormonu salgılanmasına neden olur. Uyku sırasında bebeğin çalışmayan kasları da çalışarak enerji depoları yenilenir. Bebekler uyurken beyinleri çalışarak gelişir. Bebekler uyanık kaldığı sürece oynamış olduğu oyunlardan elde etmiş olduğu bilgileri uyku sırasında organize ederek beynine kaydeder. Uyku süresi ve kalitesi bütün bu gelişmelerin olabilmesi için çok büyük önem kazanır. İyi uyumuş ve dinlenmiş bir bebek, uyku öncesi kazanmış olduğu bilgileri beynine düzenli bir şekilde kaydetmiş olarak güne daha enerjik başlar. Böylece uyanık kaldığı sürece yeni şeyler öğrenmeye daha istekli olurlar.
  Uyku ve Dinlenme saatleri
  Bebeğin sağlıklı büyümesi için düzenli bir uyku alışkanlığının da olması gerekmektedir. İlk aylarda bebekler, gece ve gündüzü ayırt etmezler. Bazen bütün günü uyuyarak, geceyi ise uyanıp ağlayarak geçirirler. Zaman içerisinde gece uykusu daha uzun süreli olmaya, gündüz uykusu ise azalmaya başlayacaktır. Uyku gereksinimi yaş büyüdükçe azalmaktadır. Yeni doğan bir bebeğin uyku gereksinimi yaklaşık 16,5 saatken 3 aylık olduğunda 15 saat, 9 aylık olduğunda 14 saat, 18 aylık olduğunda 13,5 saat, 3 yaşına geldiğinde 12 saate inmektedir. Ayrıca bebeklerin 3 yaşına gelene kadar gece uyku ihtiyaçları olduğu gibi gündüz uykusuna gereksinimleri de vardır. Yine yaş büyüdükçe gece uykusu artarken gündüz uykuları azalmaktadır. 6 aylıkken gecede kabaca 2'şer saatlik 2 kez hafif uyku ve kalan sürede derin gece uykusu uyur . 9 aylık olduğunda ise hafif uykuların süresi 30 dakikaya iner ve toplam uyku süresi 14 saat olur. Bebek bir yaşına girdiğinde günlük uykusu yaklaşık 13-14 saat ve bunun 11 saati gece uykusu haline gelecektir.
  Çocuğun yaşı Çocukta beklenen uyku örüntüsü
  Yenidoğan Günde toplam yaklaşık 12-16 saat uyur.
  2-3 aylık 3-4 saat aralıksız uyur ve beslenmek için uyanır, aktif uyku %43’e düşer. 3 aylık olduklarında çocukların %71’i tüm gece boyunca uyur.
  4 aylık Geceleri daha uzun uyur, gündüz daha az uyur.
  6 aylık Günde toplam yaklaşık 11-14 saat uyur. 5-6 saatlik uyku döngüsünde 1-2 kez uyanır, uyandıktan sonra çocukların 1/3 – 1/2’si kendi kendine yeniden dalar, çocukların %84’ü tüm gece boyunca uyur.
  10 aylık Çocukların %90’ı tüm gece boyunca uyur.
  12 aylık Günde toplam yaklaşık 10-13 saat uyur, aktif uyku %30’a düşer.
  Uyku Problemlerinin Nedenleri
  Bir bebeğin daha doğumundan başlayarak uyku düzenine geçmesi ve sağlıklı bir uyku alışkanlığı kazanması gerçekten önemlidir. Bebeklerde görülen uyku problemleri şunlardır.
  Sık uyanma: Özellikle bebeklerde uykunun sık sık bölündüğü görülmektedir. Pek çok nedeni olabilir, anneyi yanında görmeye alışmasından, uykuya dalma zorluğuna kadar, hastalıklardan, korkulu rüyalara kadar bir çok sebeple bebekler ve çocuklarda sıklıkla uyku bölünmeleri görülebilmektedir.
  Beslenme amaçlı uyanma: Bebeklerde gece uyanmalarının en sık görülen sebeplerinden biri budur. Acıkan bebek beslenme ihtiyacının karşılanması amacıyla uyanır ve bir süre sonra bu tamamen alışkanlık oluşması nedeniyle devam eder.
  Uykuya Dalamama: Hemen hemen herkesin, her zaman yaşayabileceği bir uyku sorunudur. Küçük çocuklarda ve bebeklerde anneden ayrı kalmak, kendi uyku düzenini kazanamamış olmak, karanlıktan ya da bilinmeyen varlıklardan korkmak gibi bir çok sebebi olabilir.
  6-12 aylık bebeklerin %25-50’sinde gece uyanmaları görünür. Uyku düzensizlikleri temel olarak iki ana başlık altında değerlendirilir;
  Organik nedenler: Daha önceleri uykuları düzenli olan bir bebekte uyku sorunları ortaya çıkmışsa organik nedenleri ayırt etmek gerekir; burun tıkanıklığı, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşları, raşitizm, demir eksikliği anemisi, bağırsak parazitleri, inek sütü alerjisi, gastroözofageal reflü, diş çıkarma, tıkayıcı uyku apnesi sendromu ve üst hava yolları direnç sendromu gibi.
  Organik olmayan nedenler: Bebek ve annenin gün içindeki aşırı yorgunlukları, stres yaratan durumlar, ailenin bebeklerini uyutma alışkanlıkları, gece sık beslemeler uyku düzenini bozan belli başlı etkenlerdir. Bunun dışında anne ve babalar zaman zaman bebeklerinin kısa uyanıklık sürelerini yanlış algılayabilmektedirler. Zaman zaman uyanmanın doğal bir şey olduğu unutulmamalı, bu uyanıklık hallerinde uzun süreli ilgi göstererek bebeğin uyku düzeni daha da bozulmamalıdır. Yolculuk ve hastalık gibi geçici değişiklikler de önceki uyku düzenini bozabilir.
  Uyku düzensizliği yaşayan bebeklerde öncelikle organik nedenler araştırılmalıdır. Eğer böyle bir neden bulunamadıysa, zaman içerisinde bebeğin gündüz uyku süresinin 3-4 saatle kısıtlanması, gece beslenme miktarı ve süresinin yavaş yavaş azaltılması gibi önlemler düşünülebilir.

Benzer Konular

Kapat

Konular İstatistik Son Mesaj
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 17:09
0 cevap var
274 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:59
0 cevap var
565 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:50
0 cevap var
1.744 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:28
0 cevap var
3.632 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:23
0 cevap var
2.243 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 

Baglanti Reklami

Kapat

Baglanti reklami mobil

Kapat

Çevrimiçi Kullanıcılar

Kapat

şu an 523 kullanıcı çevrimiçidir. Bunlardan 0 üye 523 ziyaretçidir.

Online Rekorumuz: 4.645 Üye ile 15.10.18 Tarihinde Saat 18:28 Gerçekleşmiştir.

İstatistikleri

Kapat

Topics: 2.580   Posts: 2.833   Members: 11.186   Aktif Üyeler: 0
Son kayıt olan üyemiz Sudemcansu hoş geldiniz

Bugün doğan üyelerimize sağlık, mutluluk ve esenlik dolu uzun bir yaşam dileriz...

Kapat

En Aktif Kullanıcılar

Kapat

There are no top active users.
Hazırlanıyor...
X