Bebek emzirme teknikleri

Kapat

Konu Oncesi Reklam

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Bebek emzirme teknikleri

  BEBEK EMZİRME TEKNİKLERİ
  Bebeği emzirme tekniğinizin nasıl olduğu hem anne hem de bebek için çok önemlidir. Anne için önemlidir çünkü oturuyor ya da yatar pozisyonda olma durumuna göre anneyi en az şekilde yoracak teknik seçilmelidir. Çünkü emzirme hem fiziksel güç hem de sabır gerektiren bir iştir. Bebek için önemlidir; çünkü onu yormayacak ve bütün enerjisini çene kaslarına verecek pozisyonda tutulmalıdır. Bebeklerin emzirilmesi esnasında yaygın olarak kullanılan 4 teknik bulunmaktadır.
  KUCAKLAMA TEKNİĞİ: Bu teknik bebeğin yatar pozisyonda olduğu ve annenin kucaklayarak onu emzirdiği tekniktir. Bu teknik daha çok normal zamanında normal doğum yapan anneler için uygun bir tekniktir. Sezaryenle doğum yapan anneler kucaklama pozisyonunda bebeğin ağırlığı annenin ameliyat yerine baskı uyguladığından dolayı, bu tekniği ameliyat ağrıları azalana kadar kullanmaktan kaçınabilirler. Ayak altına alçak bir tabure, sehpa veya benzeri bir şey koyulur. Bu annenin pozisyonunu yorulmadan korumasını sağlayacaktır. Bebeğin leğen kemiği hizası annenin mide hizasında, burnu annenin meme hizasında olmalıdır. Bu teknikde annenin omuzlarının ya da vücudunun üst kısmının bir miktar bebeğe doğru eğilerek onun memeye daha dolay yerleşmesine yardımcı olunur. Bebeğin duruşu yatay ya da kafası hafif yukarı gelecek şekilde hafif eğimli bir duruş olmalıdır.
  TERS KUCAKLAMA TEKNİĞİ: Bu tekniğin “kucaklama”dan farkı; bebeğin yön olarak aynı pozisyonda olmasına karşın, annenin onu kucaklamak için diğer kolunu kullanıyor olmasıdır. Bir başka ifadeyle; bu kez bebeğin başı annenin iç dirseğine değil, diğer elinin avuç içine doğru yaslanmıştır. Yani; kollar yer değiştirmiştir. Bu teknik daha küçük bebekler ve emme güçlüğü çeken bebeklerde daha çok işe yarayabilir. Bebeğin altına bir yastık koymak annenin işini kolaylaştıracaktır. Ayakları annenin arkasına doğru, baş kısmı ise yüzüne doğrudur. Bebeğin yüzü memeye doğru yaklaştırılıp, dudaklarının meme başına doğru yaklaştırılır.. El bebeğin başının altına konulur ve kol (diğer kol değil) ise yastığın üzerine doğru bırakılır. Bundaki amaç, bebeğin rahatlığını sağlamaktır. Bebeğin boyun kaslarını yormamak için avuç içiyle onun başına destek olurken, annenin kolu da yastık üzerinde dinlendirilmiş ve aynı zamanda bebeğin sırt bölgesine de destek olunur.
  KOLTUKALTI TEKNİĞİ: Adında anlaşılacağı üzere bu teknikte, bebek annenin koltuk altında basen seviyesinin biraz yukarısında tutulur. Yine bebeğin altına bir yastık koymak annenin işini kolaylaştıracaktır. Ayakları annenin arkasına doğru, baş kısmı ise önüne doğrudur. Bebeğin yüzü memeye doğru yaklaştırılıp, onun dudaklarının meme başına doğru yaklaştırılır. Bu emzirme tekniği Sezaryenla doğum yapmış anneler için uygundur. Zira, bebek bu teknikte ameliyat yerine bir baskı uygulamaz. Ayrıca, küçük bebeklerle emme güçlüğü çeken bebekler için de diğer tekniklere göre daha uygundur. İri göğüslü annelerle meme başı küçük olan anneler için de uygun bir tekniktir. Ayrıca, ikiz anneleri için de uygun bir tekniktir.
  YATARAK EMZİRME TEKNİĞİ : Bu teknikte emzirme yapacak anneler emzirmeye başlamadan önce başlarının altını ve sırtlarını yastık veya benzeri bir materyalle desteklemeleri gerekmektedir. Amaç anneyi konforlu bir şekilde, yormadan kısmen ya da tamamen yan yatar durumda tutabilmektir. Bebek anneye dönük olmak üzere yan yatar pozisyonda olmalıdır. Bebeğin başı annenin eli ile desteklenmelidir. Eğer, meme başı bebeğin burun seviyesinden çok yüksekte kalıyorsa, bebeğin altına da (baş altına değil) katlanmış bir battaniye ya da küçük bir yastık koyulabilir. Böylelikle bebek daha yüksek bir platforma konmuş olur ve meme ucuna daha kolay yanaşmasını sağlanır. Bu emzirme tekniği de sezaryen sonrasında ameliyat bölgesine baskı olmasına engel olan bir tekniktir. Ayrıca, gece uyku arasında uygulanan emzirme için de uygun bir tekniktir.
  TÜM EMZİRME TEKNİKLERİ İÇİN İPUÇLARI:
  Vücut için destek kullanımı: Sırt desteği olmayan koltukları kullanmayın. Kullandığınız koltuk ya da sandalyenin kolçak ve sırt desteği olsun. Eğer, sırtınızı dayamanız gereken arkalık sırtınıza çok uzaksa araya yastık koyunuz. Kucaklama tekniklerini kullanıyorken bebeğinize çok uzak durduğunuz için eğilmek zorunda kalıyorsanız, eğilmek yerine ayak altınıza küçük bir iskemle, sehpa ya da yastık koyunuz. Böylelikle kendinizi bebeğe değil, bebeği size yaklaştırmış olursunuz. Yastıkla yapacağınız destekler yatar pozisyonda da önemli ve yararlıdır. Hangi pozisyonu kullanıyorsanız kullanın, bebeğiniz memenize uzaksa bebeği memeye yaklaştırın, sizi bebeğinize değil.
  Meme için destek kullanımı: Süt üretimiyle birlikte meme daha da büyüyecektir. Bu nedenle emzirme esnasında meme C-tutuşuyla tutulur. C-tutuşu elin memenin altına gelecek şekilde tutulan ve işaret parmağın saatin 9, başparmağın ise saatin 3 olduğu noktaya yerleştirildiği tutuş pozisyonudur. Bu tutuş esnasında elin şekli C harfine ya benzer. Parmaklar meme başınızdan 4-5 santim uzaklıkta olursa bebek yanlışlıkla annenin parmaklarını ememez.
  Bebek için destek kullanımı: Emzirmenin verimli olması ve bebeğin mutlu bir şekilde işlemi tamamlaması için, onun rahat ve konforuna özen gösterilmelidir. Ancak bu durumda bebek konsantrasyonu emzirmeye harcamış olur. Bu amaçla, annenin elleri, kolları emzirme esnasında kullanılan yastık vb. gibi eşyaları uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Amaç, bebeğin kafa, boyun, sırt ve kalçasını rahat ve güvenli bir pozisyonda tutmasıdır.
  Rutin dışına çıkma: Annenin ve bebeğin en uygun emzirme pozisyonunu bulmaları için değişik teknikleri ve varyasyonları denemekten kaçınılmamalıdır. Bir çok anne süt kanallarının tıkanmaması için memeyi tutuş yerlerini sıklıkla değiştirirler. Çünkü her tutuşun meme başının değişik noktasına baskı yapacağı ve meme başlarının hassaslaşmasının da önüne geçmiş olunacağı düşünülür. Ayrıca, eğer her emzirmede ilk emzireceğiniz meme (sağ yada sol) seçimini sıklıkla değiştirilirse, annenin süt üretimi daha da artacaktır.
  Gevşemek: Emzirme öncesinde annenin stres düzeyinizin düşük olması, rahatlamış olması gerekmektedir. Emzirme esnasında annenin yanında bir bardak su, süt ya da meyve suyunu yanında bulundurması ve zaman zaman içmesi uygun olacaktır. Bu süt üretimini de artıracaktır.

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: emzirme.png
Görüntüleme: 323
Büyüklüğü: 104,8 KB

Benzer Konular

Kapat

Konular İstatistik Son Mesaj
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 17:09
0 cevap var
271 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:59
0 cevap var
564 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:50
0 cevap var
1.743 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:28
0 cevap var
3.630 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:23
0 cevap var
2.242 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 

Baglanti Reklami

Kapat

Baglanti reklami mobil

Kapat

Çevrimiçi Kullanıcılar

Kapat

şu an 461 kullanıcı çevrimiçidir. Bunlardan 0 üye 461 ziyaretçidir.

Online Rekorumuz: 4.645 Üye ile 15.10.18 Tarihinde Saat 18:28 Gerçekleşmiştir.

İstatistikleri

Kapat

Topics: 2.580   Posts: 2.833   Members: 11.186   Aktif Üyeler: 0
Son kayıt olan üyemiz Sudemcansu hoş geldiniz

En Aktif Kullanıcılar

Kapat

There are no top active users.
Hazırlanıyor...
X