Bebeklerde biberonla beslenme

Kapat

Konu Oncesi Reklam

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Bebeklerde biberonla beslenme

  BEBEKLERDE BİBERONLA BESLENME
  İdeal olan annelerin ilk 6 ay boyunca bebeklerini anne sütü ile beslemeleridir. Ancak herhangi bir nedenden dolayı biberon kullanmak gerekebilir. Biberonla beslemede dikkat edilmesi gereken en önemli konu, bebeklerde mide rahatsızlıklarına ve ishale neden olabilecek bakterilere karşı aşırı titiz olma zorunluluğudur. Eğer bebeği anne memesinden ayırıp biberonla beslemeye geçmek gerekirse, ( örneğin işe başlama zorunluluğu ve düzenli emzirme şansının olmaması halinde ) bu geçişi yavaş yavaş yapmak gerekir.
  -Biberonla beslenmeye geçecek olan bebeklerde beslenmeye başlamadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar;
  -Öncelikle bebeğe ne tür mama verilmesi gerektiği konusunda doktora danışılmalıdır.
  -Bebeğin kullandığı mama sürekli değiştirilmemelidir, aksi takdirde bebeğin midesini bozabilir,
  -Biberon mamaları hazırlanırken, üzerindeki tariflere harfiyen uymak gerekmektedir.
  -Doktorun tavsiye edeceği miktarlardan fazla mama verilmemelidir. Bu bebeğin aşırı kilo almasına sebep olabilir.
  -Mamayı hazırlarken kullanılacak su, mutlaka önceden kaynatılıp soğutulmuş su olmalıdır. Temiz içme suyu en az 10 dakika kaynatılmalıdır.
  -Biberondaki mamayı ısıtmak için kesinlikle mikrodalga fırın kullanılmamalıdır. Sıcak suda bekletilerek mama ısıtılmalıdır.
  -Biberon deliğinin çok büyük ya da küçük olmamasına dikkat edilmelidir.
  -Biberonu bebeğe vermeden önce, birkaç damla bileğin iç kısmına mamayı damlatarak mamanın sıcaklığı kontrol edilmelidir.
  Bebeklerin biberonla beslenmeleri esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar;
  Bebeği biberonla beslerken duruş pozisyonu önemlidir. Bebek sırt üstü asla yatırılmamalıdır. Bu hem güvenlik açısından hem de bebekle sağlanacak temas açısından önemlidir. Bebeği oturur vaziyette kucağa almak ve oturur vaziyete getirmek gerekir. Bu pozisyon bebeği biberonla beslemek için uygundur. Bebek daha iyi beslenir. Sırt üstü yatış pozisyonunda bebeğin boğulma riski de bulunur.
  Bebeği biberonla beslerken bebekle ten teması ve göz teması kurmak önemlidir. Bebeğe sevgiyle bakmak, ona seslenmek, o biberonla beslenirken ona güzel şeyler söylemek bir anne için harika bir deneyimdir. Anne ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir ve sevgiyi artırır.
  -Bebeği her zaman aynı tarafda tutmamak zaman zaman yön değiştirmek iyi olacaktır. Yani bazen sağ tarafta bazen de sol tarafta tutmak gerekir. Bu bebeğin görme ile ilgili kaslarının gelişmesine de yardımcı olacaktır. Bunun gelişimine bebeğin anneyle kuracağı göz teması yardımcı olur. Bir de bebeği besleyen kişi sürekli aynı tarafta bebeği tutarsa kolunda zaman içinde ağrılar veya başka etkiler görülebilir. Böylelikle bu sorunun da önüne geçilmiş olunur.
  -Bebek biberonla beslenirken haliyle hava yutması normal bir durumdur. Bu yüzden gerek beslenme sırasında gerekse de beslenme sonrasında bebeğin gazını çıkarmakta fayda vardır. Çünkü bebek gaz birikmesinden dolayı rahatsız olacaktır.
  -Bebeği biberonla aşırı derecede beslemeye çalışmak bebekte gereğinden fazla kilo artışına sebebiyet vererek bebekte kilo sorunlarının oluşmasına yol açacaktır. Bebek zaten karnı doyduktan sonra biberonu reddedecek ve daha fazla içmek istemeyecektir. Bebeği bu konuda asla zorlamamak gerekir.
  -Bebeği asla ağzında biberonla uyumasına izin vermemek gerekir. Bu durumda yine bebek için güvenlik sorunu doğurur ve ayrıca ağzında biberonla uyuya kalan bebeklerde daha sonra bir takım diş çürümesi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.
  Bebeğin biberonla beslenmesi konusunda bir diğer önemli konu şudur. Bazı anneler bir takım zorunluluklardan dolayı bebeklerini biberonla beslemek durumunda kalırlar. Bu durum suçluluk duygularına yol açabilir. Şunu unutmamak gerekir ki bebekler annelerinin duygularını çok iyi hissederler. Bebek annesindeki bu suçluluk duygusunu, üzüntü, yetersizlik duygularını hissedecek ve bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Bundan dolayı suçluluk duygusu hissetmek yerine bebeği beslemenin getirdiği o annelik duygularını en güzel haliyle yaşamak daha olumlu bir davranış olacaktır.

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: B.png
Görüntüleme: 79
Büyüklüğü: 170,7 KB

Benzer Konular

Kapat

Konular İstatistik Son Mesaj
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 17:09
0 cevap var
267 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:59
0 cevap var
560 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:50
0 cevap var
1.725 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:28
0 cevap var
3.611 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 16:23
0 cevap var
2.227 gösterim
1 beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 

Baglanti Reklami

Kapat

Baglanti reklami mobil

Kapat

Çevrimiçi Kullanıcılar

Kapat

şu an 230 kullanıcı çevrimiçidir. Bunlardan 0 üye 230 ziyaretçidir.

Online Rekorumuz: 4.645 Üye ile 15.10.18 Tarihinde Saat 18:28 Gerçekleşmiştir.

İstatistikleri

Kapat

Topics: 2.579   Posts: 2.832   Members: 11.186   Aktif Üyeler: 0
Son kayıt olan üyemiz Sudemcansu hoş geldiniz

Bugün doğan üyelerimize sağlık, mutluluk ve esenlik dolu uzun bir yaşam dileriz...

Kapat

En Aktif Kullanıcılar

Kapat

There are no top active users.
Hazırlanıyor...
X