Bebek ve çocuklara ödül nasil verilir?

Kapat

Konu Oncesi Reklam

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Bebek ve çocuklara ödül nasil verilir?

  Ödülün Önemi
  Anne ve babanın çocuğun davranışlarının şekillenmesinde çocuğun başarılarını, doğru davranışlarını onaylanması gereken tavırlarını ödüllendirmesi önemlidir. Nasıl ki istenmeyen davranışların ve yanlışların kalmaması için cezalandırma yöntemine başvurulur aynı şekilde ödüllendirme yöntemini de uygun kullanmaları çocuk açısından önemlidir.
  Çocuğun olumlu davranışlarının tasdiklenmesi bebeklik döneminde başlar. Bir hareket yaptıktan sonra bebek, annenin veya babanın yüzüne bakar ve onlardan tasdik bekler. Eğer o davranış tasdiklenirse (gülümseme, kafa sallama, dokunma, ses ile onaylama, ona bir şey verme vb..) bebeğin o davranışı giderek güçlenir.
  Çocuk istenilen davranışı gösterdiğinde, anne babanın, bu davranışı için gösterdiği çabayı fark ettiğini, onu takdir ettiklerini, mutlaka göstermesi gerekir. Kimi zaman sonucu yanlış da olsa sadece harcadığı çaba için bile çocuğun takdir edilmesi ve neden olayın olumlu sonuçlanmadığı, gelecek sefere nasıl davranması gerektiği sabırla anlatılmalıdır.
  Çocuğu ödüllendirmenin derecesi ve şekli yaş ve ailenin durumuna göre genelde değişiklik gösterir. Ama en iyi ödüllendirme maddi ödüllendirme değil, duygusal ödüllendirmedir. Kimi aileler ne yazık ki bu konuda yanılgı içindedir. Ödülün dozu ve veriliş zamanı çok önemlidir. Ödül önceden değil, istenen davranış yapıldıktan sonra verilmelidir. Bu şekilde varılmak istenen noktaya, doğru bir yolla ulaşılacaktır.
  Kendisine sürekli bir şeyler alınmaya alıştırılan çocuk, gün gelecek en iyi ve en pahalı hediyelerle bile doyum bulamayacaktır. Hiçbir ebeveyn dünyayı satın alamaz. Ancak anne ve babaların duygusal ödüllerin yanı sıra imkanları ölçüsünde ek hediyeler vermesi de çocuğu ödüllendirmenin diğer yoludur.
  Ebeveynler genellikle çocukları sözlü olarak övmenin, gülümseme ya da kucaklama gibi diğer sosyal ödüllerin önemini gözden kaçırırlar. Ödüllerin sadece muhteşem performanslarda verilmesi gerektiği düşüncesi yanlıştır. Sessizce oyun oynamak veya şikayet etmeden ev işlerine yardımcı olmak gibi iyi davranışlar da ödüllendirilmelidir. Ödüllendirme güçlendirilmesi gereken bir davranışı pekiştirir.

  Ödüllendirmede Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
  Ödüllendirmede dikkat edilmesi gereken kurallar aşağıdaki gibidir;
  -Ödüller çocuğun gayretinin, başarısının, yardımının beğenildiğine dikkat çekmelidir.
  -Kapalı bir övgü söylemi zaman zaman anlaşılmayabilir. Ödülün ne için verildiği açık bir dille söylenmelidir. Ya da ödül verirken çocuğun bunu hissetmesini sağlamak gerekir. Örneğin; “Aferin” derken televizyona bakarak söylemek yerine çocuğun gözlerine bakarak söylemek gibi..
  -Ödüller yerinde ve abartmadan verilmelidir. Örneğin; ceketini iliklemeyi öğrenen çocuğa abartılı bir şekilde kucaklamak, öpmek vs. gereksizdir.
  -Ödül olumlu davranışın gerçekleştiği anda verilmelidir.Örn: Okuldan gelir gelmez eşyalarını yerine koy, sonra bilgisayarla oynayabilirsin.” demek. Kahvaltısını bitiren çocuğa “kahvaltını bitirdin. Şimdi oyuncaklarınla oynayabilirsin” demek vb..
  -Ödül verirken mutlaka olumlu olan davranış isimlendirilmelidir. Bu çocuğun hangi davranışların önemli olduğunu anlamasına yardımcı olur.
  -Ödül verirken adet yerini bulsun diye sıkıcı bir ses tonu kullanılmamalı ve göz teması kurulmalıdır. Sıkıcı bir ses tonuyla ve gülümsemeden verilen ödüllerin yararlı olması bir mucizedir.
  -Maddi ödüller yerine manevi ödüllere ağırlık verilmelidir.( Sarılmak, aferin demek vb.)
  -Ödülleri çocuğun seçmesine fırsat verilmelidir.. Örn: “Yatma saatin geldiğinde yatağında olursan sana kitap okuyacağım.” Bu kitabı çocuğun seçmesine fırsat verilebilir. Ödüllerin kendi seçimleri olduğunu düşünmeleri çocukları çok etkileyecektir. Çocukla birlikte çocuğun sevdiği şeylerden oluşan bir ödül listesi hazırlanabilir.
  -Ödül anlamlı olmalıdır. Eğer yetişkin için anlamlı, çocuk için anlamsız bir şeyse bu ödül çocuğu motive etmeyecek ve gereksiz bir yöntem olup çıkacaktır. “İşi bitirmenin kendisi tek başına bir ödüldür.” demek sadece çocuklar için değil yetişkinler için de bir uydurmacadır.
  -Küçük işler için küçük ödüller, büyük işler için büyük ödüller vermeye dikkat edilmelidir. Sadece odasını topladığı için çocuğa bilgisayar almak yerinde bir ödül olmayacaktır. Odasını toplama davranışını kazandırmak için, çocuğa “odanı her topladığında sana bir yıldız vereceğim, toplam beş yıldızın olunca parka gideceğiz” gibi bir yaklaşım olabilir.
  Ödüllendirme Teknikleri
  Sözel Övgü
  Sözel övgü en doğal ve en kolay uygulanan ödüllendirme biçimidir. Övgü gibi sosyal ödüller kullanmak ve çocuklara olumlu anlamda ilgi göstermek, çocuk davranışlarında kısa sürede büyük etkiler oluşturur. Ancak sözel övgü, çok fazla kullanıldığında etkili bir ödül olma özelliğini yitirebilir. Anne ve baba övgü konusunda yaratıcı olmaya çalışmalıdırlar. Bu konuyla ilgili aşağıda bazı öneriler yer almaktadır.
  Kullanılan övgü sözlerinin çeşitlendirilmesi gerekir. Eğer anne baba çocuğa günde 20 kere “Aferin” diyorsa çocuk için bu övgü sözünün önemi azalacaktır.

  Çocuğa hangi davranışı için övgü sözü söylendiği belirtilmelidir. Çocuğun hangi davranışının övgüye değer olduğu kendisine mutlaka belirtilmelidir. Ayrıca “Seni seviyorum” gibi sözleri övgü sözü olarak kullanmaktan kaçınılmalıdır.. Çocuk, ne yaparsa yapsın anne ve babanın onu seviyor olduğunu bilmesi sağlanmalıdır. Çocuğa söylenmesi gereken hangi davranışının ne derece mutlu ettiği olmalıdır.

  Küçük çocuklar sözleri; ses tonu, yüz ifadeleri ve jestlerle birlikte anlamlandırırlar. Dolayısıyla çocuğa bir övgü sözü söylerken, onu eleştirirken ya da ona talimat verirken farklı ses tonları ve yüz ifadeleri kullanılması gerekir.

  Diğer ödüllendirme yöntemleriyle birlikte mutlaka sözel övgüye de yer verilmesi gerekir. Sözel övgünün etkili olmaması durumunda diğer ödüller tercih edilebilir.
  Fiziksel temas
  Küçük çocukların çoğu öpülmekten, başının, sırtının okşanmasından, kucağa alınıp hoplatılmaktan, sarılmaktan hoşlanır. Anne, baba ve çocukları arasındaki fiziksel temas çok doğal ve iki taraf için de çok hoş bir etkinliktir. Dolayısıyla ödüllendirme sırasında sözel övgünün yanı sıra mümkün olduğunca fiziksel temasa da yer vermek gerekir. Fiziksel temas ( sarılma, okşama, öpme vb.) anne, baba ve çocuk arasında duygusal bağı arttırarak çocuğun ebeveynlerine karşı güven duymasını sağlar. Yaptığı olumlu davranışın pekişmesinde etkin rol oynar.

  Yaşa göre ödüllendirme şu şekillerde olmalıdır;
  1- Bebeklik döneminde ödüllendirme şekli: Öpme, okşama, sevme, kucaklama, onunla oynama, onu besleme, gezdirme, onunla meşgul olma, onunla konuşma, sevdiğini hissettirme vb.. Bu davranışların normal zamanda yapılması zaten gereklidir. Ancak ödüllendirilmek istendiğinde özellikle yapılması önemlidir.

  2- Okul öncesi dönemde ödüllendirme şekli: Öpme, okşama, sevme, kucaklama, onunla oynama, onunla gezme, birlikte vakit geçirme, söz olarak onaylandığını vurgulama, onun hoşuna gidecek iltifatlar söyleme, onun sevildiğini hissettirme, gelişim dönemine uygun oyuncak ve küçük hediyeler alma ( Bu hediyelerin manevi değeri ön plana çıkarılmalıdır.)

  3- Okul dönemimde ödüllendirme şekli: Öpme, okşama, sevme, kucaklama, onunla oynama, onunla gezme, birlikte vakit geçirme,birlikte ders çalışma, onaylandığının hissettirilmesi, onun kabiliyetlerini ön plana çıkaracak program ve aktivitelere yönlendirme, onun hoşuna gidecek iltifatlar söyleme vb

Benzer Konular

Kapat

Konular İstatistik Son Mesaj
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 20:38
0 cevap var
140 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 20:36
0 cevap var
93 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 20:33
0 cevap var
57 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 20:31
0 cevap var
109 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 20:25
0 cevap var
406 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 

Baglanti Reklami

Kapat

Baglanti reklami mobil

Kapat

Çevrimiçi Kullanıcılar

Kapat

şu an 327 kullanıcı çevrimiçidir. Bunlardan 0 üye 327 ziyaretçidir.

Online Rekorumuz: 4.645 Üye ile 15.10.18 Tarihinde Saat 18:28 Gerçekleşmiştir.

İstatistikleri

Kapat

Topics: 2.578   Posts: 2.831   Members: 11.186   Aktif Üyeler: 12
Son kayıt olan üyemiz Sudemcansu hoş geldiniz

En Aktif Kullanıcılar

Kapat

There are no top active users.
Hazırlanıyor...
X