Çocuk gördüğünü yapar.

Kapat

Konu Oncesi Reklam

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Çocuk gördüğünü yapar.

  ÇOCUKLARDA CEZA
  Çocuklarına güzel bir şekilde eğitim vermek, onları hayata hazırlamak ve onları iyi yönlendirebilmek her anne babanın temel hedeflerinden bazılarıdır. Devam eden hayat içerisinde çocukların iyi özellikler kazanabilmesi için yönlendirilmeleri gerekmektedir. Anne babanın her davranışının, olaylar karşısındaki tavrının ve tepkisinin çocuk üzerinde önemli bir etkisi vardır.
  Anne, baba ve çocuk arasındaki etkileşim çok önemli bir süreçtir. Bu etkileşimin kalitesi neredeyse çocuğun bütün hayatını etkiler. 6 aylık bir çocuk bile bir şey yaptığında anne babanın göz teması ile onu desteklemesi veya kaşlarını çatarak istemediğini belli etmesi bir ödül-ceza şeklidir. Aslında günlük akıp giden hayat içerisinde anne babalar farkında olmadan çocuklarını ödüllendirmekte veya cezalandırmaktadırlar.
  Çocuklar hatalı bir şey yaptıklarında anne babanın buna tepkisiz kalması o yanlışın devam etmesine neden olmaktadır. Örneğin; Gökhan'ın tabakları masadan mutfağa taşırken düşürmesi ve tabaklardan birinin kırılması sonucu annenin, “zararı yok evladım. Kırılan tabak olsun, sana bir şey olmadı ya, önemli olan sana bir şey olmaması.” demesi doğru değildir. Tabaklardan biri kırılmıştır ve bu önemli bir olaydır. Bu olayla gerçekçi bir şekilde ilgilenilmelidir. Bazen de anne babanın yersiz ve aşırı tepki ortaya koyması veya tutarsız bir şekilde cezalandırması çocuktaki sıkıntıyı arttırmakta ve yeni davranış sorunlarının ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Yaptığı ilk hatada kızmak veya cezalandırmak ve üzerinde düşünmesine olanak tanımadan 'yaptığın yanlış!' diyerek kestirip atmak davranışı öğrenmesini engellemekten başka pek bir işe yaramayacaktır.
  Mesela; Tabağı kıran Eda ya “ her olayda öğrenilecek bir şey vardır. Akıllı insan kendini suçlamak yerine bu olaydan ne öğrenebilirim diye düşünür. Şimdi burada senin öğrenmen gereken bir şey var. Eda bu tabak elinden neden düştü?”
  “Ellerim ıslaktı tabak elimden kaydı.”
  “Peki, bir daha ıslak elle tabak taşımaya çalışacak mısın, yoksa önce ellerini kurulayıp, ondan sonra mı tabakları taşıyacaksın?”
  “Ellerimi kuruladıktan sonra tabak taşıyacağım.”
  “Aferin Eda, bak bu olayda bir şey öğrendin. Sen akıllı bir çocuksun.”
  Böyle bir etkileşim, çok güçlü bir gelişim deneyimi oluşturur.
  Cezanın amacı;
  Yapılmaması gereken davranışları ortadan kaldırmak ve tekrarlanmaması için önlem almaktır. Aynı zamanda çocuğun istenmeyen bir davranış gösterdiğinde bunun sonuçları hakkında düşünmesini sağlamaktır.
  Çocuk istenmeyen bir davranış gösterdiğinde bunun sonuçları hakkında düşünmesini sağlamak ve açıklamak gerçekten önemlidir. Evde belirlenen kurallara uyulmadığı zaman kendisine veya evdeki diğer yaşayan kişilere gelecek zararı açıklamak kesinlikle ona bu davranışı hakkında düşünmesine fırsat verecektir.
  Cezalandırma yolları konusunun da çocuk eğitiminde oldukça önemli olduğunu unutmamak gerekir. İstenmeyen davranışı engellemek için çocuğun sevdiği bir şeyden kısa bir süre için mahrum bırakmak ve nedenini iyice anlatmak etkili bir yol olabilirken, çok sık kullanılan dayak yoluyla eğitim aradaki sorunun çok daha büyük boyutlara ulaşmasına neden olacaktır. Dayakla verilen fiziksel cezalar çocuğa sadece sorunlarını vurarak çözmeyi öğretecektir.
  “Kızını dövmeyen dizini döver,” “hocanın vurduğu yerde gül biter,” “dayak cennetten çıkmadır.” gibi bir sürü söz, dayağın terbiye aracı olarak kültürümüzdeki yerini belli eder. Dayak utanç kaynağıdır. Sağlıksız ailelerde gözlenen en belirgin özelliklerden biri bedensel kötüye kullanmanın sık sık yer alması, bir tür norm olmasıdır. Ağır cezalardan ve baskıcı tutumlardan uzak durulması gerekir. Yüksek sesle verilmeye çalışılan hiçbir öğüt dinlenmez. Sadece o an için bir sessizlik sağlar.
  Evde disiplinin yürümemesinin en önemli nedenlerinden biri yetişkinlerin “dediğimi yap, yaptığımı yapma” düşüncesiyle hareket etmeleridir. Yetişkin içki, sigara içer, çocuğun yanında kıyasıya kavga eder. Kötü sözler kullanır, çocuğa el kaldırır. Bunlara ek olarak verdikleri sözleri tutmadıkları da olur. Ancak, eğer çocuk yanılıp bunlardan birini yapmaya kalkarsa çok kötü azarlanır. Ceza görür ve gözden düşer. Bu yüzden konulan disiplin kurallarına öncelikle yetişkinlerin uyması gereklidir.
  Çocuğa sağlıklı bir disiplin kazandırabilmek için kullanılan uyarı ve yaptırımları uygularken bazı ilkelere dikkat etmek gerekir.
  Uyarılmalı: Çocukların ilk yaptıkları hata eğer çok büyük sonuç doğurmayacak şekildeyse anne-baba uyarmakla yetinmelidir. Uyarının da bir cezalandırma olduğu unutulmamalıdır. Ceza verirken öncelikle davranışları çığırından çıkmadan çocuğun durdurulmasına çalışılmalıdır. Kararlı bir ses tonu ile yalın bir uyarı çoğu kez yeterli olabilir. Bu yeri geldiğinde anlık bir kaş çatılması şeklinde de olabilir. Bu çocuğa mesaj olarak yaptığı davranışın onaylanmadığı tepkisinin iletilmesidir.
  Konuşulmalı: Yapılan hatanın şiddeti artmış ise ya da tekrarlayan bir hataysa; çocuk ile yaşına uygun bir şekilde bu durumun hatalı olduğu ve doğrusunun ne olduğu davranışın tekrarı halinde zararın ne olacağı konuşulmalıdır.
  Cezalar hatırlatılmalı: Yapılan hatanın tekrarı durumunda hatanın büyüklüğü ne olursa olsun anne baba tekrar çocuğu ile ılımlı bir ortam oluşturarak çocuğa yönelik aşırı tepki ve yargılamadan kaçınarak konuşmalı ve çocuğa bu davranışın tekrarı halinde ne türlü cezaları alabileceği belirtilmelidir. Bu noktada çocuğun yaşına göre anne babanın konuşma tarzı ve üslubu çok önemlidir. Kesinlikle durum tartışma ortamına dönüştürülmemelidir.
  Söylenen ceza uygulanmalı: Konuşma ve söylenen cezalandırma ikazlarına rağmen devam eden yanlışlarda anne babanın bahsettiği cezayı uygulaması gerekir. Anne babalar yapamayacağı cezalandırma yöntemini çocuğa kesinlikle söylememelidir. Ancak cezalandırmayı yapmak istemedikleri veya yapamadıkları zamanlarda hafifletici sebeplerle karşılık olarak cezadan vazgeçebileceklerini önerebilirler. Örneğin ceza olarak dışarı parka götürülmeyecek olan çocuğa “odanı toplarsan cezanı affedebilirim.” denebilir. Cezalandırmanın şekli çok önemlidir. Çocuk psikiyatristlerinin önerdiği cezalandırma yöntemi, çocuğun sevdiği şeylerden mahrum edilmesi yöntemidir. Erken yatma, odasında yalnız olarak iki- üç dakika beklemesi gibi basit cezalandırma tekniklerinin kullanılması da uygun olur. Ama cezalandırma sırasında çocuğun gururunu incitmeden ve özgüvenlerini zedelemeden uygun bir dille bunun yapılması gerekir.
  Uzmana başvurulmalı: Alınan bütün önlemlere rağmen önüne geçilemeyen sıkıntılar için anne babaların bir uzmana başvurmayı ihmal etmemeleri gerekir. Çünkü bu durumlarda davranış bozukluğu, karşı gelme bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite durumu, çocukluk çağı depresyonları ve uyum güçlükleri gibi sorunlar eşlik ediyor olabilir.

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: ceza.png
Görüntüleme: 22
Büyüklüğü: 305,2 KB

  Unutulmamalıdır ki ''Çocuk gördüğünü yapar.''

Benzer Konular

Kapat

Konular İstatistik Son Mesaj
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 20:38
0 cevap var
140 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 20:36
0 cevap var
93 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 20:33
0 cevap var
57 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 20:31
0 cevap var
110 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 06.02.16, 20:25
0 cevap var
410 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 

Baglanti Reklami

Kapat

Baglanti reklami mobil

Kapat

Çevrimiçi Kullanıcılar

Kapat

şu an 335 kullanıcı çevrimiçidir. Bunlardan 0 üye 335 ziyaretçidir.

Online Rekorumuz: 4.645 Üye ile 15.10.18 Tarihinde Saat 18:28 Gerçekleşmiştir.

İstatistikleri

Kapat

Topics: 2.578   Posts: 2.831   Members: 11.186   Aktif Üyeler: 11
Son kayıt olan üyemiz Sudemcansu hoş geldiniz

Bugün doğan üyelerimize sağlık, mutluluk ve esenlik dolu uzun bir yaşam dileriz...

Kapat

En Aktif Kullanıcılar

Kapat

There are no top active users.
Hazırlanıyor...
X