Çocuklara kural koymak..........

Kapat

Konu Oncesi Reklam

Kapat
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Çocuklara kural koymak..........

Aile İçi Etkileşimde Uyulması Gereken Kurallar
    Aile belli kuralları olan, sosyal yapının temel taşı olan kurum olarak tanımlanabilir.
    Aile dediğimiz zaman, aile içindeki bireylerin, bir başka deyişle ana, baba, kardeşler, varsa büyükbaba, büyükanne, teyze, hala, dayı ve amca gibi kimselerin birbiriyle nasıl etkileşimde bulunduklarını düzenleyen kuralların tümünü kastederiz.
    Ailede işleyen kurallar, bunların işleyişi hem çocuğun sosyal hataya hazırlanması, hem de bireysel anlamda kurallar çerçevesinde ilişki kurma, yürütebilme gibi becerileri açısından önemlidir. Çocuk ailede anne ve baba ilişkisinde belli kurallara uymayı öğrenir.
    Ünlü sosyal bilimci Gregory Bateson, aile içindeki iletişim türünün kişiliğin yapılaşmasında en önemli rolü oynadığını savunmuştur. Her bir aile üyesinin diğeriyle ilişkisi vardır. Bu ilişkiler ağı içinde her birey kendi benlik bilincini ve kişiliğini yapılaştırır.
    Kurallar, çocuğun özünü daha iyi geliştirecek bir ortamı yaratmak için vardır. Bu kurallar tartışılmaya, geliştirilmeye ve değiştirilmeye açıktır. Kuralların var olması disiplin için son derece önemlidir. Çocukla birlikte ortak bir karara varmak son derece demokratik bir olgudur. Kurallar aileden aileye farklılık gösterir. Her aile kendi yapısına uygun kurallarını geliştirir. Katı aile yapısında kurallar donmuştur ve değiştirmek olanaksızdır. Bu tür aile içinde yetişen kişiler benliklerini bu kalıplar içinde kazandıklarından, doğuştan getirmiş oldukları duygusal, düşünsel ve manevi yaşam potansiyelleriyle ilişkileri zamanla kesilir. Bir kasetçalar ya da bilgisayar gibi, boyuna aynı kaseti ya da programı tekrarlayıp dururlar.
    Kuralsız bir ev olmaz. Yaşamın her alanında ve her yerde olduğu gibi aile içinde de kurallar olmalıdır. Kimi zaman kuralın ne olduğu çocuğa tam olarak açıklanmaz. Önceden bilgilendirilmez. Çocuklara kurallar öğretilirken dikkat edilecek en önemli iki nokta, kuralların açıklanması ve ardından bu kurallar hakkında anne ve babanın aralarında konuşup aynı olaya nasıl tepki vereceklerine karar vermeli ve bu konuda tutarlılık göstermeleridir. Kurallar net ve yalın bir dille açıklanmalıdır.
    Sağlıklı ailede kurallar gizli değil, açık ve seçik ortadadır. Karı ve koca aralarındaki farkları saklamazlar; her ikisi de birbirinin farklı yönlerini bilir. Farklılığı nedeniyle biri diğerine üstünlük iddia etmez. Her ikisi de farklı farklı, ama eşit olduklarının bilincindedir.
    Sağlıklı ailede bireyler arasında çatışmalar olabilir. Çatışma olmayan sağlıklı aile ender görülür. Çatışma olmayan ailede, büyük olasılıkla kişiler birbirine gerçekte olduğu gibi görünmüyor, sosyal maskeler takarak etkileşimde bulunuyorlardır. Bu tip aile sağlıklı bir aile değildir.
    Sağlıklı ailelerde çatışma çözümünde kullanılan kurallar şöyle özetlenebilir;
    -Duygu ve düşünceler azaltılmadan ve abartılmadan olduğu gibi ortaya konulmalıdır.
    -Sorunlar şimdiki bağlam içinde ele alınmalı ve eski birikimler işin içine sokulmamalıdır.
    -Karşıdakine uzun konuşmalarla nasihat verilmemeli, davranışlar somut bir biçimde ayrıntılı olarak ele alınmalıdır.
    -Yargılamaya gidilmemeli, kişiler kendi duygu ve düşüncelerini belirtmelidirler. Örneğin; “ Sen sorumsuzsun.” yargılayıcı bir ifadedir. “ merak ettim, üzüldüm” gibi ifadeler kişinin kendi duygularını ifade eder.
    -Konunun özü ile konuya ilişkin olmayan ayrıntılar birbirinden ayırt edilmelidir. Örneğin; “İki saat geciktin!” denildiğinde “ hayır bir saat kırk dakika geciktim.” diye bir cevap verilmemelidir.
    -Aktif dinleme kullanılmalıdır.
    -Belirli bir zaman diliminde bir sorun üzerine konuşulmalı, başka konular tartışmaya katılmamalıdır. Örneğin;“ Hem geç kalıyorsun, hem de bana ev işlerinde hiç yardım etmiyorsun” diyerek ortaya iki konu birden ortaya atılmamalıdır.
    -Birinin haklı çıkması yerine her iki tarafın da anlaşabileceği bir çözüme yönelinmelidir.
    Çocuk denetim altında değilken de öğrendiklerini uygulayabilmeli, kurallara uymayı sürdürebilmelidir. Ebeveyni yanındayken kurallara uyan ama denetim kalkınca çığırından çıkan çocuk özdenetim yeteneği kazanmamış demektir. Bu şekilde de, disiplin amacına ulaşmamıştır.
    Ailede kuralları koyarken ve uygularken dikkat edilmesi gerekenler;
    -Kurallar çocuğun yaşına ve gelişim özelliklerine uygun olmalıdır.
    -Kurallar açık ve net olmalıdır.
    -Kurallar tutarlı olmalıdır. Çocuğun yaptığı bir yanlış davranış birgün cezalandırılırken başka bir gün görmezden gelinmemelidir.
    -Kurallar öğretilirken çocukla iyi bir iletişim kurulmalıdır.
    -Kurallara tüm aile bireyleri uymalıdır.
    -Kurallar önceden belirlenmelidir. Öncesinde konuşulmamış, beklenmedik istekler çocuklarda kaygı uyandırır ve söyleneni yapmak istemeyebilirler. Bunun yerine önceden belirlenmiş kurallarla ilgili uyarı yapmak çocuklar üzerinde daha etkili olmaktadır.
    -Beklenen davranışlar açıklanmalıdır. “ Şöyle yap” “Böyle yapma” demek yerine hangi davranışın ne zaman beklendiği çocuğa açık bir dille anlatılmalıdır.
    -Çocuğu yanlış bir davranışta bulunurken yakalamak yerine iyi davranma şansı tanınmalıdır.
    -Yaptırılmak istenen davranışlar için “çünkü ben anneyim ve öyle istiyorum” şeklinde bir tutum sergilenirse çocuk bu açıklamadan bir şey öğrenemez. Yerine, “bıçakla oynarsan kayıp bir yerine batabilir” yaklaşımı çok daha etkili bir açıklamadır.
    -Çocuğa kuralların nedenleri açıklanmalıdır.
    -Kuralları uygularken kesin ve kararlı olunmalıdır. Evde konulan kurallar çocuğa “aile kuralı” olarak benimsetilmelidir.
    -Çocuğa kuralların uygulanmasında aktif sorumluluk verilmelidir.
    -Çocuğun olumlu davranışları ve bu yoldaki çabası takdir edilerek pekiştirilmelidir.
    -Tutarlı olunmalıdır. Kurallar hakkında anne ve babanın aralarında konuşup aynı olaya nasıl tepki vereceklerine karar vermeli ve bu konuda tutarlılık gösterilmelidir. Eğer bunu sağlayamazlarsa anneden “hayır” cevabını alan çocuk nasıl olsa babam “evet” der düşüncesiyle babasına yönelecek ve istediğini bir şekilde halledecektir.

Anne Babalar ne kadar kural koyarlarsa koysunlar, Çocuklar kurallara uymayı gerçek olduklarına inandıkları sürece öğrenebilirler.

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  K.png
Görüntüleme: 25
Büyüklüğü:  343,7 KB