Modern Ebeveynlik Krizi

Kapat

Konu Oncesi Reklam

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Modern Ebeveynlik Krizi

  Dünden Bugüne Ebeveynlik Günümüzün ebeveynlik anlayışında çok kendine özgü bir durum var. Her şey çok hızlı değişiyor ve elimizde bu değişime yönelik hiçbir senaryo yok. Tarihsel olarak bakacak olursak, çocuklar önce ekonomik varlıklardı. Ebeveynler onlara yiyecek ve barınak sağladı ve çocuklar da eve para getirmek için çalıştı. Eski düzen hiç de ahlaki olmayabilir ama en azından karşılıklı bir durum söz konusuydu. Bugün işe gitmek yerine okula giden çocuklar, bir sosyoloğun kinayeli ifadesiyle “ekonomik olarak değersiz, ama duygusal olarak paha biçilmezler.”
  Çocuklar çalışmayı bırakınca ebeveynliğin ekonomisi de değişti. Biz onlar için çalışmaya başladık. Önce çocukların yeni işi okul oldu. Ancak kısa bir zaman sonra bu durum da değişti. Eğer çocuklarımızın başarılı olmasını istiyorsak, okul yeterli değildi. Bugün çocukların yeni işi, okul dışında yapılan faaliyetler. Ancak bu bizim için de bir iş. Çünkü onları futbol antrenmanına götüren yine biziz. Okuldan eve gelen ödev yığınları da da çocukların yeni işi oldu. Ancak bu bizim için de bir iş, çünkü ödevleri kontrol etmemiz gerekiyor. Bir keresinde Teksaslı bir anne, kalbime çok dokunan bir şey söylemişti: “Yeni akşam yemeğimiz ödev.” Sonuç olarak yeni orta sınıf bütün zamanını, enerjisini ve kaynaklarını çocuklarına akıtıyor. Üstelik orta sınıfın verdiği tüm bu şeyler giderek daha da azalıyor.
  Çocuklarımızı Nasıl Bir Geleceğin Beklediğini Bilmiyoruz
  Bence çocuklarımızı neye hazırlayacağımızı bilmek hepimiz için çok daha kolay olurdu. Ben küçükken, insanlar Japoncanın başarı için kesinlikle gerekli olduğuna inanırdı. Ancak bu doğru çıkmadı. Bugün takıntılı bir şekilde çocuğunun Çince öğrenmesini isteyen çok sayıda orta sınıf ebeveyn var. Bence bu belirsizlik içinde yaşadığımız şey şu: Eğer gelecek için tahminde bulunamazsak, çocuklarımızı düşünebildiğimiz her tür gelecek olasılığı için hazırlar ve sonra da bunlardan birinin tutmasını umut ederiz.
  Ebeveynler analitik becerileri gelişsin diye çocuklarını satranca ve işbirliği becerileri gelişsin diye takım sporlarına gönderiyor. Finansal anlayışları gelişmiş, bilimsel zekası yüksek, ekoloji dostu ve glutensiz çocuklar yetiştiriyorlar. Ben ekoloji dostu ya da glutensiz bir çocuk olmadım. Makarnamı kavanozlar dolusu soslarla ve biftekle yedim. Ancak bugün çoğu ebeveyn, kendi çocukluklarında işe yarayan şeylerin ve kendi ebeveynlerinin yeterince iyi olmadığını düşünüyor. Çünkü artık her şeyi denemiyorsak, sanki hiçbir şey yapmıyormuşuz gibi hissediyoruz.
  Tüm bu resmi daha da kötü yapmak istiyorsanız, buna kadınların ve erkeklerin yaşadığı rol değişimini de ekleyin. Kadınların artık evde çok daha az zaman geçirdikleri gerçeğini ve erkeklerin hala “tek iş” yaptıkları gerçeğini de unutmayın. Kadınlar hala erkeklerden iki kat daha fazla çocuk bakımıyla ilgileniyorlar. Erkeklerin ve kadınların bu kadar değiştiği bir dünyada hepimiz rollerimiz konusunda “çılgınlar” gibi doğaçlama yapıyoruz. Eğer harika bir caz müzisyeniyseniz doğaçlama ile çok güzel şeyler yaratabilirsiniz. Ama geri kalan insanlar için bu ancak bir kriz hali olabilir.
  Ebeveynlerin çoğu kendilerini çocuklarının özgüveninin bekçisi gibi hissediyor. Evrensel olarak herkesin üzerinde uzlaştığı mantra ise şu: “Çocuklarım için tek istediğim şey mutlu olmaları.” Ancak mutluluk ulaşılması çok zor bir hedef. Mutluluk bir beceri değil. Mutluluğun bir müfredatı yok. Mutluluk ve özgüven, başka şeylerin birer yan ürünü olabilir belki ancak kendi içinde bir amaç olamazlar. Bu hem çocuklar hem de ebeveynler için hiç de adil bir yük değil. Bunun yerine ebeveynler şuna odaklanmalı belki de: Üretken ve ahlaklı çocuklar yetiştirmek ve yaptıkları iyi şeylerin ve bizden aldıkları sevginin bir sonucu olarak mutluluğu bulmalarını umut etmek.

Benzer Konular

Kapat

Konular İstatistik Son Mesaj
Started by Mine-Küçük, 16.04.16, 07:48
0 cevap var
142 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 16.04.16, 02:37
0 cevap var
152 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 16.04.16, 02:14
0 cevap var
120 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 16.04.16, 01:56
0 cevap var
72 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 
Started by Mine-Küçük, 16.04.16, 01:51
0 cevap var
85 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj Mine-Küçük
Son yazan Mine-Küçük
 

Baglanti Reklami

Kapat

Baglanti reklami mobil

Kapat

Çevrimiçi Kullanıcılar

Kapat

şu an 302 kullanıcı çevrimiçidir. Bunlardan 0 üye 302 ziyaretçidir.

Online Rekorumuz: 4.645 Üye ile 15.10.18 Tarihinde Saat 18:28 Gerçekleşmiştir.

İstatistikleri

Kapat

Topics: 2.579   Posts: 2.832   Members: 11.186   Aktif Üyeler: 0
Son kayıt olan üyemiz Sudemcansu hoş geldiniz

Bugün doğan üyelerimize sağlık, mutluluk ve esenlik dolu uzun bir yaşam dileriz...

Kapat

En Aktif Kullanıcılar

Kapat

There are no top active users.
Hazırlanıyor...
X