Mart Ayı 1. Hafta Müzik Ders Planı

Kapat

Konu Oncesi Reklam

Kapat
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Mart Ayı 1. Hafta Müzik Ders Planı

OKUL ÖNCESİ
    MÜZİK EĞİTİMİ ETKİNLİK PLANI
    01/03/2016 MART AYI HAFTALIK MÜZİK DERS PLAN
    (SPOR VE SAĞLIK)

Etkinlik Çeşidi:Bütünleştirilmiş etkinlik (müzik+sanat+Türkçe dil)
    Yaş gurubu: 36-48 48-60 ay Not: Etkinlikler gurubun yeterlilikleri doğrultusunda büyük ve küçük guruplara uygulanabilir.

KAZANIM VE GÖSTERGELER
    BİLİŞSEL GELİŞİMİ
    Kazanım 1.Nesne/ durum /olaya dikkatini verir.
    Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
    Kazanım 2.Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
    Göstergeleri:Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler.
    Kazanım 3.Algıladıklarını hatırlar.
    Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
    Kazanım 17.Neden sonuç ilişkisi kurar.
    Göstergeleri:Bir olayın olası nedenlerini söyler , bir olayın olası sonuçlarını söyler.

DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 1.Sesleri ayırt eder.
    Göstergeleri :Sesin geldiği yönü söyler .Sesler arasındaki benzerlik ve farklılıkları söyler.Verilen sese benzer sesler çıkarır.
    Kazanım 2.Sesini uygun kullanır.
    Göstergeleri: Konuşurken /şarkı söylerken nefesini doğru kullanır.Konuşurken
    şarkı söylerken sesinin tonunu/hızını/şiddetini ayarlar.
    Kazanım 3.Söz dizimi kurallarına göre cümle kurar.
    Göstergeleri düzcümle,olumsuzcümle,soru cümlesi ve birleşik cümle kurar.
    Kazanım 4.Konuşurken dil bilgisi yapılarını kullanır.
    Göstergeleri:Cümle kurarken isim,fiil,sıfat,bağlaç,çoğul ifadeler ,zarf ,zamir,edat ,isim durumları ve olumsuzluk yapıları kullanır.
    Kazanım 5.Dili iletişim amacıyla kullanır.
    Göstergeleri:Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar.Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır.Sohbete katılır ,konuşmak için sırasını bekler.Duygu düşünce ve hayallerini söyler.Duygu düşünce ve hayallerinin nedenlerini söyler.
    Kazanım 6.Sözcük dağarcığını geliştirir.
    Göstergeleri Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve yeni olan sözcüklerin anlamlarını sorar.Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler.Yeni öğrendiği sözcükleri anlamına uygun olarak kullanır.

MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 1.Yer değiştirme hareketleri yapar.
    Göstergeleri:Isınma ve soğuma hareketlerini bir rehber eşliğinde yapar.Yönergeler doğrultusunda yürür.Yönergeler doğrultusunda koşar.
    Kazanım 2.Denge hareketleri yapar.
    Göstergeleri:Atlama , koşma ,başlama ,durma ile ilgili denge hareketlerini yapar.Bireysel ve eşli olarak denge hareketleri yapar.
    Kazanım 3.Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
    Göstergeleri:Bedenini ,nesneleri ve vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar.
    Kazanım 4.Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:Kalemi doğru tutar.Kalem kontrolünü sağlar.
    Kazanım 5.Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
    Göstergeleri:Bedenini,nesnelerivurmalıçalgıları kullanarak ritim çalışması yapar

SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 3.Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
    Göstergeleri Duygu düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
    Kazanım 4.Bir olay ve durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar.
    Göstergeleri:Başkalarının duygularını söyler.Başkalarının duygularının nedenlerini söyler.Başkalarının duygularının sonuçlarını söyler.

ÖĞRENME SÜRECİ
    Öğretmen çocukları etrafına toplar.’’YeşilayHaftası’’ile ilgili kısa bir sohbet eder.Neden Yeşilay haftasını kutluyoruz ,sağlığımız için nelere dikkat etmeliyiz ,sağlığımıza neler zarar verir.(sigara ve zararlı içecekler) Ardından bugünkü etkinliğimizin adı: ‘’Spor ve sağlık’’ diyerek etkinliğe geçilir.
    Çocuklar halka şeklinde sıra olur ,öğretmen evet çocuklar bizler birer sporcuyuz ,şimdi ben davulumu yavaş yavaş çalıyorum sizlerde yürüyorsunuz ,yürürken kollarımızı açıyoruz esniyoruz ,ben davulumun ritmini biraz arttırıyorum sizlerde biraz daha hızlanıyorsunuz ,biraz daha arttırdım şimdi koşuyoruz diyerek ısınma çalışmasını yürüme ,koşma ,hızlı-yavaş yönergeleri ile uygular.
    Şimdi tef ve davul kullanarak ritim çalışması yapıyoruz diyerek ritim çalışmasına geçilir.’’Ben tef çaldığımda öne ,davulu çaldığımda arkaya zıplıyoruz ,kaç kere vurursam o kadar zıplayacağız ‘’diyerek ritim çalışması (şaşırtmalı) uygulanır.
    Sandalyelere geçilir ,biraz dinlendikten sonra öğretmen sporcularında burundan nefes aldıklarını ve diyafram kullandıklarını hatırlatır.Karnımızdaki balonumuz bugün yeşil olsun ve biz onu şişirelim diyerek nefes açma çalışması tamamlanır.Şimdi ses dinleme ,ayırt etme ve ses üretme çalışması yapıyoruz diyerek CD çalardan ambulans (112),itfaiye(110)ve polis(155) arabalarının siren sesleri dinletilir,açıklaması yapılır (araçların renkleri numaraları) daha sonra çocuklara hangi sesin hangi araca ait olduğu sorulur isterlerse taklit edebilecekleri söylenir.Şarkı öğrenme ve söyleme çalışmasına geçilir.
    Yeşilay şarkısı öğretmen tarafından birkaç kez enstruman kullanımı varsa, enstruman eşliğinde yoksa kulaktan veya CD çalardan çalınır ,dinlettirilir.Önce gurup halinde söylenir,istenirse solo çalışmalarla tamamlanır.

YEŞİLAY

Uzak dur sigaradan sana zarar vermesin,
    Dumanı kötü kokar içimize dolmasın.
    Alkol ve sigarayla savaşalım durmadan,
    Sağlıklı olmak için uzak duralım her an.

MATERYALLER:Tef ,davul ,Yeşilay şarkı sözü ve notası ,ambulans,itfaiye ve polis boyama sayfaları.
    SÖZCÜKLER:Yeşilay ,diyafram,ambulans,itfaiye,polis,siren.
    KAVRAMLAR
    RENK:Yeşil ,beyaz,kırmızı
    GEOMETRİK ŞEKİL Daire
    YÖN/MEKANDA KONUM: Ön-arka ileri-geri
    SAYI/SAYMA: Sıra sayısı (birinci ikinci)
    ZIT:Hızlı-yavaş

AİLE KATILIMI: Yeşilay haftası ile ilgili ve sigaranın zararları ile lgili evde sohbet edilmesi istenir.ambulans,itfaiye ve polis arbalarının numaraları tekrar ettirilmesi ve geçiş üstünlüleri ile ilgili sohbet edilmesi istenir.Boyama çalışmaları ev ödevi olarak verilir.

UYARLAMA: Sınıfında RAM’dan raporlu özel eğitim öğrencisi olanlar varsa etkinlik çocuğun engel durumuna göre düzenlenir.

DEĞERLENDİRME:
    -Sağlığımız için nelerden uzak durmalıyız?
    -Spor yapmak neden önemli?
    -Neden burnumuzdan nefes almalıyız?
    -Ambulans ,itfaiye ve polis arabalarının numaralarını öğrendikmi?
    -Ambulans,itfaiye ve polis arabalarından sırasıyla önce hangisine trafikte yol verilmeli?
    Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  images.jpg
Görüntüleme: 16
Büyüklüğü:  16,9 KB

Konu Sermin tarafından (https://www.okuloncem.com/member/10722-sermin Saat 25.02.16, 19:38 ) değiştirilmiştir.