Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Kapat

Konu Oncesi Reklam

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Okul Öncesi Eğitimin Önemi

  2 yaş sendromu nedir? Bu dönemde aileleri neler bekliyor? Okul öncesi dönemde çocuğumuza nasıl yaklaşmalıyız?
  Bu dönemde yaptığımız hatalar neler? Eğitim Bilimci-Prof.Dr.Ayla Oktay anlatıyor...  İlknur Üstündağ: Bebeklikten 6 yaşa kadar olan dönem neden bu kadar önemlidir ?

  Ayla Oktay: Bu dönemin en temel özelliği gelişim yüksek ve öğrenme kolaydır yani bir anlamda kişilik temeli bu zamanda atılır. Çocuk bu dönemde tüm herşeyi algılayabilir.

  İ. Ü : Son zamanlarda bu döneme eğilim arttı sanırım öyle değil mi ?

  A. O : Çağın sosyal yaşam özellikleri değiştikçe bu döneme verilen değer de arttı. Tabi burada bir açılım yapmamız gerek bahsetmiş olduğumuz dönem anne doğumundan 6. Yaşa kadar olan bir dönem çünkü burada annenin çocugun isteklerine vermiş olduğu tepkiler çok önemli, başka insanların çocuğa vermiş olduğu tepkiler çok önemli. Bu tepkilerin şevkat ve sevgiyle verilmesi gerekmekte.
  Çocuğunuzu okul öncesi eğitim kurumuna vermek önemli adımdır lakin anne ve babaların çocukları eğitim kurumuna vererekte görevleri son bulmuyor aksine anne ve babanın okulla iş birliği içinde çalışması gerekir

  İ. Ü: Yani herşeyi kurumlardan beklemememiz lazım ?

  A. O: Tabiki öyle. Neticede hiçbir öğretmenimizin elinde sihirli bir değnek yok.

  İ. Ü: Okul öncesi eğitim kurumlarını nasıl seçebiliriz ?

  A. O: Burada önemli olan en büyük etken öğretmen bu yüzden öğretmenin kültürel seviyesi nerede eğitim aldığı ve daha önce nerelerde çalıştığı önemli aynı zamanda okulun yeri , disiplin anlayışı ve çocuğa sağladığı imkanlar çok önemli. Ben çok süslü okullardan pek haz almıyorum fakat okulun oyun imkanları hijyeni benim için daha önemli etkenler ve aileleri bu şekilde bir okul seçme konusunda yönlendirebilirim

  İ. Ü: Çocukların el becerilerini, zeka düzeylerini ve sosyalleşme hakkında okul öncesinde neler yapılır ?

  A. O: Bir yetenek geliştirmek, kas gelişimini geliştirebilmek, kendi ayakları üzerinde durabilen çocuklar yaratmak için çeşitli yaş aralıklarına bölünüyorlar ve tamamen gelişim üzerine çalışmalar yapıyoruz.

  İ. Ü: Okul öncesi eğitim alan çocuklarla almayan çocuklar arasında nasıl farklar gözlemlediniz ?

  A. O: Okul öncesi eğitim alan çocuklar ilkokula başladıklarında zaten öz bakım becerilerini geliştirdikleri için tuvalet eğitimi, kıyafet değişimi, yemek yeme konusunda diğer çocuklara nazaran daha iyi durumda oluyorlar.

  İ. Ü: Bu arada ben sayın konuğumuza şunu sormak istiyorum : Çocuklar evden anaokuluna geçiş sürecinde sıkıntı yaşıyorlar, çocuğu anaokuluna hazırlamak için bizlerin yapması gerekenler neler ?

  A. O: Buda başlangıçtan gelen bir süreç, güven duygusu çok önemli bu nedenle evden farklı bir yerde aileden farklı bir insanla gün geçirmesi çocuk için korkutucu olabiliyor. Onun için bebeklikten başlayan sağlıklı bir bağlanma olması lazım aile içinde.

  İ. Ü: Büyük şehirlerde genelde çocuklar normal olarak evinin prensi ve prensesi olarak görülüyor ve sonrasında okula gittiğinde sıkıntı yaşıyabiliyor. Siz bu konuyu nasıl değerlendirirsiniz ?

  A. O: Tabi , doğru olan bir noktaya değindiniz çocuklar evde tek iken okula gittikleri zaman sadece diğer çocuklardan biri gibi oluyor ve öğretmeni annenin çocuğun dikkatini çektiği gibi çekemediği durumlarda rastlanabiliyor lakin bu bahsettiğimiz olay mümkün değil çünkü öğretmen her öğrenciye aynı davranmak zorunda belki birinin daha fazla ihtiyacı var onu da yapabilir fakat daha fazlası mümkün olmaz zaten çocuklarında buna alışması gerekmektedir.

  İ. Ü: Anne ve babaların çocuk karşısında zayıf olmaları onu kıramamaları çocuk üzerinde etkili oluyor sanırım öyle değil mi ?

  A. O: Kesinlikle, anne ve babalık çok ince işleri içinde barındıran bir görev ve doğal olarakta anne ve babalarınn çocuğun gelişimine dair herşeyi bilmeleri mümkün değil. Bu bazen başarılabiliyor bazen başarılamıyor. Yalnız şunu bilmemiz gerek ki çocuk ne zaman kendi başına bir işi başarabiliyor kendi ayakları üzerinde durabilen bir birey yetiştirme konusunda adım atıyoruz demektir. Yani ne zaman çocuğun kendi başına yapabileceği birşeyde ona yardım etsek aslında çocuğumuzu bazı şeylerden mahrum bırakıyoruz. Bu durum çocuğa zarar veriyor ve hangi işi yapıp yapamayacağını anlayamıyor.

  İ. Ü: Çocuklar anne ve babalarının zaaflarını kullanma konusunda gayet başarılılar ve bizler onlara hayır deme konusunda zorlanıyoruz. Bunu nasıl başarabiliriz?

  A. O: Bu olay anne ve babanın disiplin anlayışıyla alakalı bir durum. Bir kere anne ve baba olarak çocukla belli ortak noktalarda anlaşmak lazım. Aynı zamanda makul olmak, kararlı olmak önemli. Kural koymak için kural koymak gereksizdir çünkü çocuklar yapabileceği şeyler için özgür olmak isterler ama bizim koyduğumuz kurallar onların kendini kontrol etmesini sağlar. Örneğin: Çocuğunuza bütün yemekleri yiceksin diye bir kural koymak anne ve babanın yemek seçtiği bir sofrada mümkün ve sağlıklı olmaz.

  İ. Ü: Sizlere çok teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için

  A. O: Estafurullah birşey söylemek istiyorum. Genelde okul öncesi eğitim geçmişte çalışan annelerin tercih ettiği bir sistemdi ama şimdi günümüzde modern yaşamda artık çocukların bu apartman tipi konutlarda başka çocuklarla olma fırsatı çok az hareket edebilme koşabilme oynayabilme olanakları çok az özellikle büyük şehirlerimizde. Çocukların mutlaka gelişim için okul öncesi eğitim alması çok önemli ayrıca okul öncesi eğitim almış çocukların ilkokulda okula adapte süresi ve istenileni yapabilmesi daha çabuk sürede gerçekleşmekte. Benim fikrimce okul öncesi eğitim kesinlikle en az bir yıl zorunlu eğitim olmalıdır.

  Kaynak: TGRT

Benzer Konular

Kapat

Konular İstatistik Son Mesaj
Started by OkulOncem, 17.01.16, 21:01
0 cevap var
315 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj OkulOncem
Son yazan OkulOncem
 
Started by OkulOncem, 04.02.15, 12:10
0 cevap var
945 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj OkulOncem
Son yazan OkulOncem
 
Started by OkulOncem, 02.02.15, 13:13
0 cevap var
1.493 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj OkulOncem
Son yazan OkulOncem
 
Started by OkulOncem, 13.01.15, 19:44
0 cevap var
841 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj OkulOncem
Son yazan OkulOncem
 
Started by OkulOncem, 06.01.15, 06:39
0 cevap var
762 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj OkulOncem
Son yazan OkulOncem
 

Baglanti Reklami

Kapat

Baglanti reklami mobil

Kapat

Çevrimiçi Kullanıcılar

Kapat

şu an 209 kullanıcı çevrimiçidir. Bunlardan 0 üye 209 ziyaretçidir.

Online Rekorumuz: 4.645 Üye ile 15.10.18 Tarihinde Saat 18:28 Gerçekleşmiştir.

İstatistikleri

Kapat

Topics: 2.579   Posts: 2.832   Members: 11.186   Aktif Üyeler: 0
Son kayıt olan üyemiz Sudemcansu hoş geldiniz

Bugün doğan üyelerimize sağlık, mutluluk ve esenlik dolu uzun bir yaşam dileriz...

Kapat

En Aktif Kullanıcılar

Kapat

There are no top active users.
Hazırlanıyor...
X