Okul Öncesi, Sonrasından Önemli

Kapat

Konu Oncesi Reklam

Kapat
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Okul Öncesi, Sonrasından Önemli

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  35853480_01.jpg
Görüntüleme: 1
Büyüklüğü:  36,0 KB
    OKUL ÖNCESİ eğitim denilince akla gelen ilk adreslerden Oran Küçük Şeyler Anaokulu'nun genç patronu Banu Çankaya, modern dünyanın olmazsa olmazı eğitime dikkat çekior.
    Ankara Life dergisine verdiği röportajda başarılı bir eğitim hayatının okul öncesinden başladığına işaret eden Çankaya; bu noktada anaokullarına büyük iş düştüğünü belirtiyor. OKUL ÖNCESİ eğitimin çocuk, aile ve toplum açısından birçok faydası bulunduğunu belirten Banu Çankaya, 0-6yaş arasını kapsayan erken çocukluk döneminin, çocuğun en hızlı geliştiği dönem olduğuna dikkat çekiyor.
    Beyin yapısı ve fonksiyonlarının gelişiminin üçte ikilik bölümü 0-4 yaş arasında tamamlanmaktadır. Erken çocukluk döneminde yaşanan deneyimler, beynin çalışma biçimi için belirleyicidir" ifadesini kullanan Çankaya, yapılan çalışmaların OKUL ÖNCESİ eğitim alan çocuklarda okula devam oranlarının ve okul başarısının çok daha yüksek olduğunu gösterdiğini belirtiyor.
    ÇOCUKLARDA TAM POTANSİYEL
    Banu Çankaya, okul öncesi eğitimin sosyal ve duygusal gelişimi destekleyerek yetişkinlik döneminde de kişilerin daha üretici ve verimli olmalarını sağladığını belirtiyor. Çocukların potansiyellerini tam olarak kullanmalarını sağladığını belirten Oran Küçük Şeyler Anaokulu kurucusu Banu Çankaya, Ankara Life dergisinin sorularını yanıtladı. Çankaya'nın cevapları şöyle: OKUL ÖNCESİ eğitim için çocuğu ilköğretime hazırlar ifadesini kullanabilir miyiz? İlköğretime hazır olmanın kuşkusuz birçok şartı vardır. Bunların başında da çocuğun kendi yaşına uygun zihinsel gelişim düzeyine erişmesi gelir. Buna paralel olarak ilkokula başlayacak her çocuğun bazı temel becerileri kazanmış olması şarttır. Okul öncesi eğilim bu becerilerin kazanılmasında önemli bir rol oynar. Okul öncesi eğitim ne gibi temel becerileri kazandırır? Her şeyden önce çocukların sosyal ilişki kurmasını sağlar. Örneğin, çocuklar oyuncakları paylaşmanın yanında yetişkinin ilgisini, yiyecekleri paylaşmayı ve karşılıklı konuşmayı öğrenirler. Ayrıca yaşıtlarıyla çatışmaları ve ilişkilerinde ortaya çıkan sorunları çözümlemeyi, kendini nasıl ve ne zaman koruyacağını ve diğer çocukların hakkına saygı göstermeyi de öğrenirler. Bütün bunlar çocuğun ileriki yaşamında ortaya çıkan tüm sorunları çözmesine yardımcı olacak problem çözme becerilerinin artmasını sağlar.
    BAĞIMSIZLIĞI KEŞFEDİYOR
    Duygusal gelişime ne gibi katkısı vardır? Çocuğun, kendi işlerini kendisi yapması, sorunları kendisinin halletmesi ve bazı kararlan kendisinin vermesi sayesinde kendine güveni yükselir.

Kaynak: Ankara Life