Çocukların İç Dünyası Renklidir

Kapat

Konu Oncesi Reklam

Kapat
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Çocukların İç Dünyası Renklidir

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  35913046_01.jpg
Görüntüleme: 1
Büyüklüğü:  359,7 KB
    Betül Sayın'ın yeni resimli kitabı "Rengini Arayan Pudra" Günışığı Yayınlarından çıktı. "5 Çocuk 5 İstanbul" kitabıyla illüstrasyon dalında IBBY Onur Listesi'ne seçilen, bugüne dek çok sayıda çocuk kitabı resimleyen ve pek çok çocuk dergisine resimler yapan Betül Sayın'ın bazı çalışmaları ise UNICEF tebrik kartı olarak yayımlandı.
    Çocuk ruhunu ve zenginliğini İllüstrasyonları ile kağıda döken Betül Hanımla kısa bir sohbet gerçekleştirdik. Sizi illüstrasyonlarınızla tanıyoruz. Sonrasında da kitaplar geldi.
    Resimden yazıya geçiş nasıl oldu? Bu geçiş çocuk yazınında işi daha mı kolaylaştırıyor?
    Çeşitli çocuk dergilerine ve kitaplarına illüstrasyonlar yaparken hikayeyle uyumu yakaladığımda büyük bir keyifle çalışırken, zaman zaman da tersi durumlar olabiliyordu. Yazarlık daha geç gelişen, beslenmesi gereken bir alan. Zaman içerisinde çok sayıda çocuk kitabıyla haşır neşir oldukça zihnimde resimlerle birlikte hikayeler de oluşmaya başladı. İlk olarak 1999 yılında OKUL ÖNCESİ çocuklara yönelik kavramları anlatan kitaplar hazırladım. Daha sonra Mine Soysal'ın gençler için yazdığı "İstanbul Masalı " kitabını resimlerken aylarca çeşitli görsel ve yazılı materyallerden İstanbul'u çalıştım. Resimlemem ise dört ayımı aldı. Bütün bu bilgilerin 3-8 yaş grubuna aktarılmasına yönelik projeyi yayınevime önerdiğimde beni heyecanla desteklediler. 2005 yılında hikayesini de benim yazdığım ilk kitabım olan "5 Çocuk 5 istanbul" ortaya çıktı. Çocuklar beğenince de devam ettim. Şimdi ise kendi yazdığım hikayeleri resimliyorum. Kendi yazdıklarımı resimliyor olmam bana esneklik sağladığı gibi, ruhumdakileri, zihnimdekileri daha kolay aktarabilme imkanı sağlıyor. Aynı zamanda da büyük keyif alıyorum.
    Bir çocuk kitabında olması ve olmaması gerekenler nelerdir?
    Çocuk ruhu, zihni öyle bir şey ki, çocukken okuduğum kitaplarda beni etkileyen şeylerin hala etkilemeye devam ettiğini görüyorum. OKUL ÖNCESİ dönemde okunanlar ya da kilaplardaki illüstrasyonlar insan belleğinde sanıldığından daha fazla iz bırakıyor. O yüzden de olumsuz etki yaratacak, çocuğu ezecek, ruhunu örseleyecek şeylerden kaçınmak gerekiyor OKUL ÖNCESİ kitaplarında. Tabii ki olumsuz konular da işlenebilir, şiddet, ölüm gibi... Buradaki hassas nokta, neyi anlattığınız değil nasıl anlattığınız. Ben çocuklar için kitaplar hazırlarken dilinin sade ama edebi yönden zengin olmasına dikkat ediyorum. Doğru bir Türkçe kullanmak önemli. Görsel olarak da çocuğun zengin düş dünyasını besleyecek nitelikli illüstrasyonlar yaratmaya çalışıyorum. Kendi çocukluğunuzdaki kitaplarla şimdiki okul öncesi kitaplar arasındaki fark desek... Tabii ki çok büyük fark var. Bir kere çok az sayıda kitap basılırdı, onlar da kötü kağıtlara kötü baskılarla. Büyük bir kısırlık vardı. Son otuz yılda çocuk yayıncılığı büyük bir gelişme gösterdi. Şu anda müthiş bir zenginlik var. Eğer iyi seçimler yaparsanız harika bir kütüphane oluşturabilirsiniz. Bu çağda çocuklar teknolojinin içine doğuyorlar ve onlan kitaplann dünyasına çekmek her zaman kolay değil. Bu dengesizlik nasıl aşılabilir. Hatta teknolojik gelişmeleri öğrenerek doğuyorlar. Sanki genetik kodlarına işlenmiş. Küçücük çocukların karmaşık aletleri rahatlıkla kullandıklarını görüyorum. Bu geleceğin farklı şekillenmesi anlamına da geliyor. Belki kitaplar da farklı formatlarda olacak. Farklı yaratıcılıklar, farklı tasarımlar kullanmak gerekecek. E- kitap bunun bir başlangıcı. Ancak kitaplann da daima var olacağını düşünüyorum. Onların kalıcı olabilmelerinin tek koşulu nitelikli olmalan... İyi kitaplar çocukların dünyasında her zaman yer bulacaktır

Kaynak: Anne Bebek