Uygulamada Yaşanan Güçlükler

Kapat

Konu Oncesi Reklam

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Uygulamada Yaşanan Güçlükler

  Merhaba arkadaşlar yeni okul öncesi eğitim programını uygulamada yaşadığınız güçlükleri bu bölüme yazabilir konu ile ilgili detaylı bilgilendirme talebinde bulunabilirsiniz.
  Uygulamada yaşanan güçlüklerin en başında öğrenme merkezlerinin tam olarak sınıfımıza yerleştiremememiz ve nasıl kullanacağımızla ilgilidir.
  sonrasında ise değerlendirme boyutunda; her arkadaşımdan edindiğim bilgiye göre değerlendirme boyutu sancılı geçmektedir. Neler yaşıyorsak buraya taşıyabilirsiniz.

 • #2
  Cevap: Uygulamada Yaşanan Güçlükler

  Ben kesinlikle memnun değilim yeni durumdan. Sınıflar zaten kalabalık ve etkinlikler küçük grup, büyük grup olması beni çok yoruyor. Şöyle ki küçük grupla bir etkinlik yapıyoruz diğer grup hamur oynuyor farzedelim. Küçük grupta etkinliği yapan çocuklar birden etkinlikten kopup izin almaya bile gerek duymadan, çalışmasını tamamlamadan hamur oynayan grubun yanına geçiveriyor.
  Bir de işin veli boyutu var. o gün yaptığımız bir etkinliğe katılmayan çocuğun annesi gelip bu konuda beni rahatsız ediyor, diğer çocuklar şunu yapmış benim ki yapmamış... Durumu ifade ediyorum hayır benim ki de yapsın ben yapsın öğrensin diye buraya gönderiyorum gibi tepkiler aldım. O yüzden çalışma şeklimi eskiden olduğu gibi genelde tüm sınıfın katıldığı büyük grup etkinliklerine çevirdim. Sınıfça yapılan çalışmalardan her zaman daha çok verim aldım.hedef ve kazanımlarımın neredeyse pek çoğuna ulaştım. Ama yeni uygulamada öyle değil. Zaten ilgili çocuklar genellikle tüm farklı çalışmalara aktif olarak katılmak istiyor, asıl önemli olan diğer grup abartısız bir hafta boyunca arkadaşı ile kamyon sürdü hiç bir etkinliğe katılmadı. Ailelerde bu duruma tepki gösterdikleri için tüm faaliyetlerimi sınıfça yapmayı uygun görüyorum,9 yıldır bu durumda bir problem yaşamamıştım neden değiştirilme gereği duyuldu anlamadım. Okul öncesinde zaten zorlama diye birşey yoktu .çocuk bir etkinliğe katılmak istemiyorsa sınıfın düzenini,uyumunu bozmadan uygun bir yerde yapmak istediğini yapıyordu zaten.. Uzun lafın kısası ben yeni programdan hiç memnun değilim. Bizim çocuklarımız ya da benim çalıştığım bölge çocukları (vasatın altındaki bölgelerde yaşayan çocuklarım) bireysel ya da küçük grup etkinliklerini yapabilecek kavrayabilecek seviyede değiller,zira o kadar çok problem yaşıyorum ki, anlatılanları duyunca şok oluyorum 5 yaşındaki çocukları anneleri sabahın 8inde dışarı salıyor gecenin 10unda sokak sokak gezerek yollardan topluyor... Varın gerisini siz düşünün...
  Yeni program aslında çok güzel ve olması gereken, gelin görün ki Türkiye şartlarında pek verim alınabileceğini düşünmüyorum.. Zira toplumumuzun abartısız en az %70 i çok cahil. M.E .B nın ilk hedefi önce aileleri eğitmek olmalı. Yaz tatilinde iki ay boyunca veliler pek çok konuda eğitilmeli ve bilinçlendirilmeli ve bu kurslar bazı bölgelerde yaşayan aileler için zorunlu olmalı bence.. Zira bizim sorunumuz çocuklar değil onları yetiştir-emeyen aileleri. Çocuk 6 yaşına gelmiş kalem tutmayı bilmiyor,onu da geçtim verir misiniz demeyi bile bilmiyor öğrenmemiş,öğretilmemiş bence daha fazla söze gerek yok..
  Daha söyleyebileceğim o kadar çok şey var ki.. Yaz yaz bitmez.. İlginiz için teşekkürler..

  Yorum yap

  Benzer Konular

  Kapat

  Konular İstatistik Son Mesaj
  Started by yıldızkartal, 31.08.14, 05:59
  0 cevap var
  1.135 gösterim
  0 Beğeni
  Son Mesaj yıldızkartal
  Son yazan yıldızkartal
   
  Started by yıldızkartal, 18.08.14, 09:31
  0 cevap var
  2.748 gösterim
  0 Beğeni
  Son Mesaj yıldızkartal
  Son yazan yıldızkartal
   
  Started by zekeriyaguter, 26.04.14, 21:37
  1 cevap var
  3.860 gösterim
  0 Beğeni
  Son Mesaj brcyrt
  Son yazan brcyrt
   

  Baglanti Reklami

  Kapat

  Baglanti reklami mobil

  Kapat

  Çevrimiçi Kullanıcılar

  Kapat

  şu an 231 kullanıcı çevrimiçidir. Bunlardan 0 üye 231 ziyaretçidir.

  Online Rekorumuz: 4.645 Üye ile 15.10.18 Tarihinde Saat 18:28 Gerçekleşmiştir.

  İstatistikleri

  Kapat

  Topics: 2.579   Posts: 2.832   Members: 11.186   Aktif Üyeler: 0
  Son kayıt olan üyemiz Sudemcansu hoş geldiniz

  Bugün doğan üyelerimize sağlık, mutluluk ve esenlik dolu uzun bir yaşam dileriz...

  Kapat

  En Aktif Kullanıcılar

  Kapat

  There are no top active users.
  Hazırlanıyor...
  X