DEĞİŞEN Yeni yönetmelikte dikkat çeken hususlar

Kapat

Konu Oncesi Reklam

Kapat
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • DEĞİŞEN Yeni yönetmelikte dikkat çeken hususlar

  Yeni Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği İncelemesi. Yeni yönetmelikte dikkat çeken hususlar aşağıdadır.

  Milli Eğitim Bakanlığı, 2004 tarihli okul öncesi eğitim kurumları yönetmeliği ile 2003 tarihli ilköğretim kurumları yönetmeliğini 26 Temmuz 2014 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırmıştı. Bunun yerine iki yönetmeliği tek yönetmelik altında birleştiren yeni bir yönetmelik yayımlamıştı.Yeni yönetmelikte dikkat çeken hususlar aşağıdadır.
  1)160 maddelik İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ve 60 maddelik Okul Öncesi Eğitim kurumları Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı ve her ikisi 97 maddelik tek bir yönetmelikte birleştirildi.
  2)Anaokulu ve anasınıflarında ikili eğitim zorunlu hale gelmiştir. Tam gün eğitim kalktı.
  3)İlkokulda performans görevi ve proje ödevi kaldırılmıştır. Ortaokullarda ise performans görevi kaldırıldı ancak; proje ödevi verilmesine devam edilecektir.
  4)İlköğretimin ve Okul Öncesi Eğitimin Amaçları ve İlkeleri yönetmelik metninden çıkarılmıştır.
  5)Haftalık Ders Programıeski yönetmelikte yer almıyordu.Yapılacak programda yönetici ve öğretmenlerin okutacakları derslerin gün ve saatlere göre öğretmenlerin mazeretleri de dikkate alınması olumlu bir değişiklik olarak göze çarpmaktadır.
  6)Normal öğretim yapılan okullarda yemek ve dinlenme için en az 40-en çok 60 dakika olan süre en az 40-en çok 90 şeklinde düzenlenmiştir.Süre artırımı özellikle taşımalı okullarda gerekliydi.
  7)20 dakikalık beslenme saati kaldırılmıştır.Her teneffüs en az 10 dakika olacağı için sorun teşkil etmeyecektir.
  8)Derslerin blok yapılması eski yönetmelikte de vardı ancak bu yeni yönetmelikte öğretmenler kurulu kararışartına bağlanmıştır.
  9)Ortaokuldan imam-hatip ortaokuluna nakilde, ortaokulda zorunlu olmayıp imam-hatip ortaokulunda zorunlu olarak okutulan derslerden eylülde yapılacak sınavda başarılı olma şartı getirildi.
  10)Okul çalışanları isterse kendi çocuklarının naklini kayıtlı adrese bakılmaksızın görev yaptıkları okula alabilecektir.
  11)Sınıf mevcutları otuzun altında kalan okullar eylül ayının ilk iş gününde e-okulda ilan edilecek. Kayıt alanı dışından bu okullara başvurular 15 Eylüle kadar yapılabilecek. Başvuru kontenjandan çok olursa kura çekilecek.
  12)Bir sınıfta bir günde yapılacak sınav sayısı üçü geçemez şeklindeyken, "Bir sınıfta/şubede bir günde yapılacak sınav sayısı 8inci sınıfta üçü, diğer sınıflarda ikiyi geçemez." şeklinde değiştirilmiştir.
  13)Öğrencilere, her dönemde seçmeli dersler dahilbütün derslerden en fazla beş defa olmak üzere ders etkinliklerine katılım puanı verilir.
  14)Davranış notu sınıf/şube rehber öğretmeni tarafından verilecek, şube rehber öğretmeni diğer öğretmenlerin de görüşünü alarak değerlendirme yapacak.Şubede derse giren her öğretmenin davranış notu girmek zorunda olmamasıolumlu bir değişiklik olarak göze çarpmaktadır.
  15)İlkokulda kasım ve nisan aylarının ikinci haftasının son iş gününde verilen Öğrenci Gelişim Raporukaldırılmıştır.
  16)Okulda tek sınıf öğretmeni ya da alan öğretmenininzümre öğretmenler kurulu yapmaması yeni yönetmelikte yer almıştır.Bu madde eski yönetmelikte yoktu ancak tek öğretmenin zümre yapmaması resmi yazıyla illere bildirilmişti.
  17)Okul Öğrenci Kurulu kaldırılmıştır.Aslında öğrenci meclisi ile ikilem yarattığıiçin 2007 yılında bir yönergeyle kaldırılmıştı.
  18)Okul müdürünün görev, yetki ve sorumluluğu maddesinde eski yönetmelikte yer alan "Okul müdürü; ders okutmanın yanında kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, program ve emirlere uygun olarak görevlerini yürütmeye, okulu düzene koymaya ve denetlemeye yetkilidir." Metni yeni yönetmelikte yer almamaktadır.
  19)Öğretmenlerin nöbet görevi dersten 30 dakika önce başlar 30dakika sonra biter, bu süre öğretmenler kurulu kararıyla kısaltılabilir.Eski yönetmelikte 20 dakika olan süre uzatılmıştır.
  20)"Hizmetli sayısı iki ve daha az olan okullarda gece bekçiliği görevi yürütülmez. Durum en yakın emniyet birimine 6 ayda bir yazılı olarak bildirilir" hükmü kaldırılmıştır.
  21)Okul Gelişim Yönetim Ekibi yönetmelikmetninden çıkarılmıştır.
  22)Başarı ve üstün başarı belgesi kaldırılmış, Çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı gösteren öğrencilere iftihar belgesi verilecektir.
  23)Öğrencilerin uyarma cezası gerektiren davranışlara "derste cep telefonunu açık bırakmak" eklenmiştir.
  24)Öğrencilerin kınama cezası gerektiren davranışlarına "okul içinde izinsiz görüntü ve ses kaydetmek"eklenmiştir.
  25)Öğrenci davranışları değerlendirme kurulu üyeleri müdür yardımcısı, ders yılı başında gizli oyla seçilecek 3 öğretmen, okul aile birliğinin kendi üyeleri, arasından seçeceği bir öğrenci velisinden oluşur.Eskisiyle kıyaslandığında öğretmen üyelerin gizli oyla seçildiğini görüyoruz.
  26)İlköğretimde yöneltme maddesi kaldırılmıştır.
  27)Tutulacak defter ve dosyalar: Eski yönetmelikte olmayan Öğrenci nöbet defteri, 2008 yılında kaldırılanbelge defteri artık yeni yönetmelikle birlikte tutulacak, bunun yanında eski yönetmelikte yer alanöğretmen ve personel izin defteri artık tutulmayacak.
  Hazırlayan: Fatih KÖMÜR

Benzer Konular

Kapat

Konular İstatistik Son Mesaj
Started by yıldızkartal, 31.08.14, 05:59
0 cevap var
1.135 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj yıldızkartal
Son yazan yıldızkartal
 
Started by yıldızkartal, 18.08.14, 09:31
0 cevap var
2.748 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj yıldızkartal
Son yazan yıldızkartal
 
Started by zekeriyaguter, 26.04.14, 21:37
1 cevap var
3.860 gösterim
0 Beğeni
Son Mesaj brcyrt
Son yazan brcyrt
 

Baglanti Reklami

Kapat

Baglanti reklami mobil

Kapat

Çevrimiçi Kullanıcılar

Kapat

şu an 229 kullanıcı çevrimiçidir. Bunlardan 0 üye 229 ziyaretçidir.

Online Rekorumuz: 4.645 Üye ile 15.10.18 Tarihinde Saat 18:28 Gerçekleşmiştir.

İstatistikleri

Kapat

Topics: 2.579   Posts: 2.832   Members: 11.186   Aktif Üyeler: 0
Son kayıt olan üyemiz Sudemcansu hoş geldiniz

Bugün doğan üyelerimize sağlık, mutluluk ve esenlik dolu uzun bir yaşam dileriz...

Kapat

En Aktif Kullanıcılar

Kapat

There are no top active users.
Hazırlanıyor...
X